Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Milionerët mashtrues: pse po urrehet ky çift në Kanada?

Çifti milionerë Rodney dhe Ekaterina Baker, mashtruan për të bërë vaksinën kundër COVID-19, duke shkaktuar zemërim dhe zemërim publik.

Vaksinat ishin të destinuara për një kategori të prekshme, njerëzit indigjenë në komunitetin Beaver Creek në Kanada.

I vendosur thellë në Yukon, Kanada, komuniteti i largët i Beaver Creek është shtëpia e rreth 100 indigjenëve.

Shpërndarja e vaksinave në disa prej komuniteteve më të largëta indigjene nuk është një arritje e lehtë, por shpërthimi i COVID-19 në zona të tilla të largëta mund të rezultojë katastrofike.

Sipas mediave amerikane, çifti i panjohur pretendoi se po punonin në një motel lokal kur u paraqitën në një klinikë lëvizëse për të marrë vaksinat e koronavirusit. Nuk kaloi shumë dhe vendasit patën dyshime.

Autoritetet shpejt zbuluan se çifti ishin në të vërtetë banorë të pasur të Vancouver-it, të cilët morën me qira një avion privat për të arritur në një “destinacion të dëshiruar” për vaksinat.

“Unë nuk besoj se kam parë ose dëgjuar ndonjëherë për një sjellje të tillë të përbuzshme, të neveritshme dhe mungesën e një busulle morale“, tha Mike Farnworth, prokuror i përgjithshëm, raporton Vancouver Sun.

Mediat kanadeze e kanë identifikuar çiftin si pronarë të një kazinoje, Rodney Baker, 55 vjeç dhe gruaja e tij, aktorja Ekaterina Baker, 32 vjeç.

Deri më tani, ata kanë marrë një gjobë prej 900 dollarësh për shkeljen e udhëzimeve lokale të karantinës.

Sipas mediave, Baker fitoi më shumë se 10.6 milion dollarë në 2019 si drejtor ekzekutiv dhe president i kompanisë Great Canadian Gaming Corp, e cila zotëron më shumë se 20 kazino në të gjithë Kanadanë dhe e cila është objekt i një hetimi të pastrimit të parave. Ai dha dorëheqjen të dielën pasi u ngrit padia.

Komuniteti i White River First Nation, pjesë të të cilit janë 100 indigjenët, tha se gjobat relativisht të vogla do të ishin “në thelb të pakuptimta” për individë të tillë të pasur, shkruan Washington Post.

“Ata menduan se ishim naivë,” tha një shefja e komunitetit, Angela Demit.

Për t’i bërë gjërat edhe më keq, autoritetet thonë se çifti akers fluturoi për në Whitehorse në fillim të javës së kaluar dhe premtuan të kalonin dy javë në karantinë e detyrueshme në një hotel lokal.

Por ata e shkelën atë dhe morën me qira një avion privat për t’u transportuar të enjten në Beaver Creek. Duke vepruar kështu, ata rrezikuan ta sillnin virusin me vete në komunitetin e White River First Nation. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts