Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Milionerët e pankinave: lista e 10 trajnerëve më të paguar në botë, kryeson Pep dhe Jose

Kubet e pesë ligave më të mëdha evropiane vitin e kaluar kanë shpenzuar 6.505 miliardë euro në të drejtat televizive.

Kampioni i Anglisë, Chelsea tani është në krye me një fitim prej 173.4 milion euro. E ndjekur nga Manchester City  me 168,9, Liverpool  me168, Tottenham me 167,2, Manchester United me 162.2, Arsenal me 160.5 dhe Everton me 146,9 milion.

Në rrethana të tilla, kur si shembull është Evertoni me një fitim prej 150 milionë euro, nuk është çudi që ata kanë buxhete më të mëdha se disa klube shumë më të forta jashtë Anglisë.

Barcelona ka fituar vetëm 146 milionë dollarë nga të drejtat televizive, për shembull. Dhe më pas vijnë trajnerët, ku sërish janë atë të Anglisë që kryesojnë për pagesa të majme.

Pep Guardiola thuhet se më i paguar me 22 milionë, ndjekur nga Jose Mourinho me 18 milionë, për t’u ndjekur nga Jürgen Klopp me 16.8, dhe dy “spanjollët”, Diego Simeone me 14 dhe Ernesto Valverde me 12 milion.

Dhe ja se kush janë milionerët e pankinave:

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com