Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Mijra italianë, protestë kundër mafias: ankthi që zgjat 163 vjet!

Rreth 50,000 njerëz protestuan kundër mafias në Padova, në veri të Italisë, në ditën e përkujtimit të viktimave të krimit të organizuar në jug të vendit.

Dita e përkujtimit të viktimave të pafajshme të mafies është shënuar që nga viti 1996, dhe kremtimi qendror u mbajt në Padova këtë vit

Organizatat mafioze janë një nga problemet më të rëndësishme të jetës shoqërore në Itali.

Mijëra të rinj dhe përfaqësues dhe anëtarë të shoqatave të ndryshme arritën në Padova nga qytete të ndryshme italiane ku u lexuan emrat e 111 viktimave të mafias.

Protestuesit u bashkuan edhe me prokurorin antifashist dhe anti-terrorist të shtetit italian, Federico Cafiero de Raho.

“Ne shohim se ekonomia është bërë pis, pasi  firmat e shëndetshme kanë rënë në duart e mafias”, tha ai.

Ai gjithashtu vuri në dukje rëndësinë e raportimit të ndonjë situate të pazakontë tek policia dhe institucionet gjyqësore.

Themeluesi i Liber Liberation Society, Don Ciotti, tha se 163 vjet ishin duke folur vetëm për mafien.

“Në një vend të civilizuar, siç është Italia, është e papranueshme që 80 përqind e familjeve të viktimave nuk e dinë të vërtetën ose e dinë vetëm një pjesë”, tha Ciotti. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com