Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Michel përgëzon Johnson: BE pret që votimin për Brexit në Parlament

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel përgëzoi liderin e Konservatorëve Boris Johnson për fitoren e zgjedhjeve të parakohshme në Mbretërinë e Bashkuar dhe tha se BE pret së shpejti një votim të Brexitit në Parlamentin Britanik.

“Ne presim që Parlamenti Britanik të votojë sa më shpejt të jetë e mundur …”, tha Michel, duke shtuar se ishte e rëndësishme për të mbajtur të qartë planet e Londrës pas fitores kësaj fitoreve të Johnsonit në zgjedhje.

Ai theksoi se BE është e gatshme të negociojë një marrëveshje të tregtisë së lirë me Britaninë.

“Ne jemi gati,”tha Michel para gazetarëve ndërsa mbërriti në ditën e dytë të samitit të liderëve të BE, i cili po mbahet në Bruksel.

Gjatë fushatës zgjedhore, Johnson njoftoi se nëse do fitonte një shumicë, ai do të përfundojë procesin e daljes nga BE, përkatësisht Brexit, i cili u shty deri në 31 janar. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts