Merkel në Athinë: Gjermania, përgjegjëse për krimet naziste në Greqi! (Por grekët duan para, jo fjalë)

Gjermania “merr plotësisht përgjegjësinë për krimet” e kryera nga nazistët në Greqi, tha kancelarja gjermane Angela Merkel të premten, në ditën e dytë të vizitës së saj të parë zyrtare në Athinë që nga viti 2014.

“Ne marrim përgjegjësinë e plotë për krimet e kryera nga nacional-socialistët në Greqi”, tha ajo.

“Ne jemi të vetëdijshëm se sa Gjermania i shkaktoi vuajtje Greqisë gjatë kohës së nazizmit, gjë që na ka mësuar të bëjmë gjithçka të mundshme për të kultivuar marrëdhënie të mira me Greqinë dhe ne mbështesim njëri-tjetrin për të mirën e Greqisë dhe Gjermanisë”, tha ajo.

Më parë, ish-presidenti gjerman Joachim Gauck kërkoi një “falje në emër të Gjermanisë” nga familjet e viktimave të masakrës së kryer nga Ushtria Gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore në malet e Greqisë veriore.

Të premten, Merkel foli me presidentin grek Prokopis Pavlopulos, i cili tha se Greqia nuk e heq kërkesën e saj që Gjermania të paguante kompensimin e saj të pagave.

“Ajo mund të zgjidhet ligjërisht në nivel evropian”, tha ai, duke shtuar se qëndrimi grek është historikisht i bazuar.

Merkel nuk u përgjigj në mënyrë të drejtpërdrejtë.

Komisioni parlamentar grek njoftoi në një raport vitin e kaluar se dëmet e luftës shkojnë në 289 miliardë euro.

Por Berlin beson se ky kapitull është i mbyllur për bashkimin gjerman në vitin 1990, falë një marrëveshjeje që thotë se Gjermania e re nuk do të duhet më të paguajë dëmtime lufte.

Gjermania pretendon se kërkesa greke duhet të ishte dorëzuar përpara nënshkrimit të marrëveshjes.

Gjermania pushtoi Greqinë në vitin 1941 dhe mbajti pjesë të vendit nën pushtim deri në vitin 1944.

Në një bisedë me kryeministrin grek Alexis Tsipras të enjten, Merkel vlerësoi sakrificat që grekët bënë gjatë krizës së borxheve dhe pranoi guximin e qeverisë greke në çështjen kryesore, siç është ajo për emrin e ri të Maqedonisë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts