Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Merkel me “duart lart”: Gjermania drejt megambylljes

Siç raportoi e përditshmja gjermane me tirazh më të lartë Bild, Gjermania është në prag të masave edhe më të ashpra anti-epidemike.

Kancelarja Angela Merkel po konsideron futjen e mbylljes më të mprehtë deri më tani – një megalockdown siç e quan Bild.

Në Gjermani, një numër rekord i vdekjeve nga koronavirusi u regjistruan çdo ditë dhe po ashtu të enjten, pavarësisht masave të ashpra që synonin frenimin e pandemisë dhe uljen e presionit në sistemin spitalor.

Zyrtarët mbeten të shqetësuar për mundësinë që më pak teste për shkak të festave të Vitit të Ri nuk japin në të vërtetë një pamje të vërtetë të shkallës së infeksionit.

Në ndërkohë, shkollat, dyqanet që nuk shesin sende ushqimore themelore, bare, restorante dhe objekte argëtuese e kulturore janë mbyllur në vend, me masa që janë intensifikuar gradualisht që nga futja e tyre në fillim të nëntorit.

Masat, të cilat përcaktojnë gjithashtu që një familje mund të vizitohet nga vetëm një person jashtë atij rrethi, duhet të qëndrojnë në fuqi të paktën deri në fund të janarit.

Por Kancelarja Angela Merkel dhe anëtarët e tjerë të qeverisë kanë paralajmëruar tashmë se masat mund të shtyhen pas janarit.

Kancelarja gjermane pritet të diskutojë hapat e ardhshëm në luftën kundër pandemisë në 25 janar, në një takim me kryeministrat e 16 shteteve federale. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts