Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

MEDIA/ Newseum: mbyllja trishtuese e një simboli të gazetarisë botërore

Vetëm disa hapa larg Kongresit Amerikan, një ndërtesë verbuese prej qelqi dhe çeliku ka qenë një simbol i ndritshëm i lirisë së medias dhe shprehjes për dekada.

Por megjithatë, Newseum do mbyllet këtë më 31 dhjetor, raportojnë mediat.

Mbyllja duket se pasqyron problemet me të cilat përballet industria e mediave amerikane – vështirësitë financiare dhe sulmet e përsëritura nga liderët politikë.

Muzeu, i cili ka raporte lajmesh për sulmet e 11 shtatorit, ndërtimin e Murit të Berlinit, si tituj të të përditshmeve nga e gjithë bota, njoftoi në fillim të këtij viti që ndërtesa do t’i shitej Universitetit Johns Hopkins për 372.5 milion dollarë. Ajo është projektuar nga arkitekti James Polshek.

Freedom Forum, një organizatë jofitimprurëse e iniciuar nga Al Neuharth, themeluesi i të përditshmes së USA Today, ka premtuar të vazhdojë misionin e saj të edukimit të publikut për rëndësinë e lirisë së mediave, por nuk ka zbuluar nëse do të hapë një sallë të re ekspozite muzeale.

“E ardhmja është e paqartë në këtë kohë”, tha zëdhënësja Sony Gavankar.

“Do të duhet të paktën gjashtë muaj për të hequr stendat dhe për t’i transferuar ato në një institucion arkivor. Sapo të mbarojë procesi, ne do të fillojmë të mendojmë për atë që e ofron e ardhmja për ne”, tha Gavankar.

Newseum-i i parë u hap në 1997 në Arlington, Virxhinia dhe në vitin 2008 u zhvendos në një hapësirë ​​shtatëkatëshe prej 450 milion dollarësh, në të njëjtën rrugë me Kapitolin dhe Shtëpinë e Bardhë.

Në më shumë se dy dekada, Neëseum ka pritur qindra ngjarje dhe konferenca në media. Gati 10 milion njerëz vizituan muzeun.

Fati i Newseum pasqyron fundosjen e sektorit të mediave. Mijëra gazeta amerikane u mbyllën për shkak të problemeve financiare. Punonjësit janë një çerek më pak në të gjitha mediat dhe gati 50 përqind në median e shkruar, sipas Qendrës Kërkimore Pew.

Besimi në media gjithashtu ka pësuar rënie.Vetëm 40 përqind e amerikanëve të rritur besojnë se gazetat, televizioni dhe radio raportojnë saktë dhe saktë, sipas një sondazhi të Gallup të lëshuar në shtator. Pesëdhjetë vjet më parë, më shumë se 70 përqind e njerëzve i besonin medias.

Megjithëse besimi në media është duke u zvogëluar për vite me radhë, Presidenti amerikan Donald Trump, i cili i përshkruan mediat si “armike të njerëzve”, ka përshpejtuar trendin negativ.

“Newseum u përpoq të ishte një muze jopartizan dhe promovoi pesë liritë në Kushtetutën e parë të SHBA”, tha zëdhënësja Gavankar.

“Në këtë ndërtesë, shumë njerëz të të gjitha përkatësive politike kanë diskutuar hapur të ardhmen e pesë lirive”, shtoi ajo.

Cathy Cawley nga Asland, Virxhinia, deshi ta shihte muzeun edhe një herë para se të mbyllej ekspozita me “përmbajtje të mrekullueshme”. Ajo u prek posaçërisht nga monumenti për gazetarët e vrarë në detyrë.

“Këtu kuptova rëndësinë e lirisë së mediave”, tha Cawley.

Mësuesja Julia Greenwald solli një grup nxënësish të shkollave fillore dhe të mesme për të vizituar muzen përpara se të mbyllet.

“Eshtë një nga muzetë më të mirë në Uashington. Eshtë e trishtueshme që po mbyllet”, tha ajo.

“Duke pasur parasysh klimën aktuale politike, është shumë e rëndësishme që fëmijët të jenë të shkolluar në media dhe të mësojnë për rëndësinë e lirisë së mediave”, përfundoi ajo. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com