Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Media gjermane: As Vjosa Osmani s’e ka prioritet dialogun me Beogradin

Presidentja e re e Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar luftën kundër koronavirusit, korrupsionit dhe papunësisë në vend si përparësitë e saj. Dialogu me Serbinë për momentin nuk është aq i rëndësishëm për të.

Qysh të martën (6 prill), ditën e parë në detyrë, presidentja e sapozgjedhur i Kosovës, avokatja 38-vjeçare Vjosa Osmani, kishte një kalendar të plotë emërimesh – megjithëse nuk ishte e qartë deri të dielën nëse ajo do të zgjidhej me të vërtetë dhe t’i japë fund një krize politike që po ziente për muaj me radhë, shkruan Süddeutsche Zeitung.

Vjosa Osmani u konsiderua një yll i ri i politikës së trazuar të Kosovës në ditët e saj të adoleshencës, për të konfirmuar më vonë pritjet e saj të mëdha si një studente e shkëlqyer, studente e doktoratës në Universitetin e Pittsburgh në SHBA dhe si profesoreshë e drejtësisë në Prishtinë.

Sipas gazetës gjermane, ajo është ndoshta politikania më e suksesshme në vend. Ndërsa ishte ende duke punuar në tezën e saj të doktoratës, ajo ishte shefe e zyrës dhe këshilltare ligjore e presidentit të atëhershëm Fatmir Sejdiu dhe ndihmoi në hartimin e kushtetutës së Kosovës. Në vitin 2009, ajo përfaqësoi me sukses Kosovën para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë në Hagë. Në vitin 2010, gjykata vendosi që shpallja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia më 17 shkurt 2008 nuk përbën shkelje të ligjit ndërkombëtar ose rezolutave të KB. Osmani është i martuar me diplomatin kosovar Prindon Sadriu, dhe çifti ka dy vajza.

Evropa është kryesisht e interesuar në pajtimin e Kosovës me Serbinë, shkruan gazeta gjermane.

“Dialogu është rruga përpara”, tha Osmani në fjalën e saj të parë si president – por menjëherë shtoi: “Dialogu duhet të jetë i drejtë dhe në të njëjtën bazë. Paqja mund të arrihet vetëm nëse Serbia kërkon falje për krimet e luftës të kryera në Kosovë.”

Por për momentin, kjo nuk ka gjasa të ndodhë. Serbia, e udhëhequr nga presidenti Aleksandar Vuçiç, ngurron të merret me anët e errëta të së kaluarës së saj. Në një fjalim në mars në përvjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë në 1999, Vuçiç përmendi viktimat serbe, por injoroi krimet serbe. Dhe njohja e Kosovës si shtet i pavarur u përjashtua përsëri si një opsion. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts