Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Më mirë të dish apo mos dish për Corona-n? Aty ku s’ja kanë dëgjuar emrin dhe ja pse

Eshtë pra e mundur! Mijëra njerëz në zonën e shkatërruar nga lufta në Mianmarin perëndimor të mos dinë asgjë në lidhje me koronavirusin, sepse ata nuk kanë pasur akses në internet për një vit, shkruan CNN.

Kujtojmë që qershorin e kaluar, qeveria e Mianmarit e udhëhequr nga Aung San Suu Kyi, mbylli internetin në nëntë qytete për shqetësimet se ishte duke u përdorur për të ndezur përleshjet midis ushtrisë dhe rebelëve.

Në maj, interneti u rivendos në një qytet, por tetë të tjerë, shtëpi për një total prej rreth 800,000 njerëz, janë ende nën bllokada informacioni. Human Right Watch dhe Amnesty International pretendojnë se kjo i vë njerëzit në rrezik. Dhe jo vetëm sepse ata nuk mund të marrin informacion në lidhje me shkeljet e mundshme të të drejtave të njeriut, por edhe sepse nuk dinë asgjë për koronavirusin.

“Me konfliktin midis Myanmar dhe ushtrisë Arakan në Rakhine State në mes të një pandemie, është e rëndësishme që qytetarët të marrin informacione se si ata mund të qëndrojnë të sigurt,” tha Linda Lakhdir, këshilltare juridike në Human Right Watch.

Në Mianmar, deri më tani janë zbuluar 292 raste të infeksionit, gjashtë persona kanë vdekur, dhe gjithsej 64.532 janë infektuar. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts