Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Mbretërit, misticizmi, shtëpitë e përhumbura: ky është “ishulli fantazëm” që frymëzoi Beatles

“Ne do të shkojmë për një udhëtim të dielën në mëngjes, ne mund të marrim me qira një vilë në Isle of Wight çdo verë”, kënduan Beatles në 1967 dhe ne pyesnim se çfarë ishin ata që ëndërronin një ditë kur “të vendoseshin”.

Ne u drejtuam për në jug të Anglisë, ku ndodhet Ishulli i Uajt, ishulli i tij më i madh. Që nga shekulli i 19-të, gjatë sundimit të Mbretëreshës Victoria, ai ka qenë një destinacion i famshëm turistik, siç dëshmohet nga hotelet dhe vila të shumta që janë ende të hapura dhe sot.

Vetë Mbretëresha Victoria qëndroi këtu me burrin e saj Albert në shtëpinë e saj të verës, e ashtuquajtura Shtëpia Osborne. Shtëpia luksoze është e hapur për publikun sot në mënyrë që vizitorët të mund të shohin si ka qenë brenda.

Arti viktorian, kopshtet angleze, shtëpitë zvicerane, pavijonet dhe kabinat antike të ndërrimit kthehen në disa kohëra antike që ne, “njerëzit e zakonshëm” tani mund t’i shijojmë.

Mysafirë të tjerë të famshëm të ishullit ishin Charles Dickens, Karl Marx, David Icke dhe mbreti Charles I. Pa dyshim, mbreti ishte atje kundër vullnetit të tij pasi ishte bllokuar në një kështjellë lokale në prag të gjyqit, por padyshim që nuk është një vend i keq duke pasur parasysh rrethanat.

Një herë në vit, këtu zhvillohet Festivali Isle of Wight, i cili në vitet 1970 ishte një nga festivalet më të famshëm të rrokut në botë. Ishte atëherë që Jimi Hendrix performoi këtu dhe tërhoqi një audiencë prej gjashtëfishit të popullsisë së ishullit.

Ishulli është gjithashtu perfekt për të eksploruar natyrën dhe për t’u shoqëruar me ketrat e famshëm anglezë të kuq. Atraksionet kryesore janë ZOO dhe Kopshti Botanik dhe një paksa i pazakontë i quajtur Gjilpërat. Këto janë tre formacione guri që ngrihen 30 metra të larta nga deti. Ata në fakt nuk duken fare si gjilpëra, por ata e morën emrin e tyre nga një shkëmb i katërt që me të vërtetë dilte nga deti si një gjilpërë derisa u shemb.

Ju mund të gjeni gjëra më interesante nga natyra në muzeun lokal kushtuar dinosaurëve, prandaj mos harroni të merrni Ross Geller tuaj në një udhëtim.

Parqet e ishullit janë përfshirë në listën e qiellit të errët, që do të thotë se këtu shpesh organizohen mbrëmje astronomike dhe studimi i yjeve në qiellin e natës – dhe ka një milion prej tyre.

Për këdo që dashuron pak mistikë dhe intriga, ishulli ofron mjaft histori dhe vende të errëta. Quhet “ishulli më i përhumbur në botë”, prandaj i është dhënë emri jozyrtar “Ishulli Ghost”. Arsyeja për këtë janë mbetjet e vilave të braktisura në mes të askund që ngacmojnë imagjinatën e vendasve dhe vizitorëve.

Më e famshmja është vila e braktisur Appuldurcombe. Përveç thyerjes së gjuhëve, pamja e saj e frikshme tërheq vëmendjen e shumë turistëve, kështu që në verë ka turne speciale “të errëta” ku mund të dëgjoni histori nga të cilat nuk do të flini të qetë.

Gjithashtu, për shkak të izolimit të tij, ishulli ka shërbyer si një vendndodhje për më shumë se tre burgje: Albany, Camp Hill dhe Parkhurst. Parkhurst u konsiderua si një nga burgjet më famëkeqe të MB dhe shkaktoi panik të përgjithshëm në publik dhe media pas arratisjes së tre të burgosurve në 1995.

Por nuk ka asnjë arsye për t’u shqetësuar. Për më tepër, me plazhe të bukura me rërë dhe hotele dhe kasolle që ju japin dhimbje koke, ky ishull i ka dhënë shpirtin e tij për një pushim të mirë.

Ai përmendet gjithashtu në librin e parë Harry Potter, kur J. K. Rowling shkruan për Marge, motrën e xhaxha Vernon që kaloi pushimet këtu. Ajo u këndua gjithashtu nga Beatles, dhe Bob Dylan regjistroi hitet e tij aty. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts