Masakra në Zelandën e Re, rriten masat e sigurisë rreth xhamive në Europë

Në një numër xhamish në Evropë janë rriturmasat e sigurinë pas një sulmi terrorist mbi dy sosh në Christchurch të Zelandës së Re, ku si pasojë u vranë afro 50 besimtarë.

Masat e veçanta sigurie janë marrë në xhami të mëdha në qytete të tilla si Londra, Vjena dhe Amsterdami.

Policia në këto qytete vendosi të rrisë patrullat e policisë dhe të vendosë një numër masash të tjera parandaluese.

Para qendrës islame në Vjenë patrullat u patrulluan nga policia në xhaketa dhe të armatosura me tuba të gjata.

Ministri holandez i Drejtësisë dhe Sigurisë, Fred Grapperhaus u tha gazetarëve se Holanda është gjithmonë e gatshme kur është fjala për rreziqet e mundshme të sigurisë.

Përveç kësaj, kryebashkiakët e Amsterdamit, Roterdamit dhe Hagës vizituan xhamitë pas faljes së namazit të xhumasë për solidaritet me muslimanët.

Masat sigurie u morën para një xhamie në Londër, ku peshkopi i kryeqytetit britanik tha se ishte urgjente të dënosh sulme të tilla si kjo në Zelandën e Re.

“Së bashku, ne duhet të përballemi me urrejtjen fetare dhe të angazhohemi në lirinë e besimit”, tha Mullally.

Sadiq Khan, kryebashkiaku i Londrës, gjithashtu e dënoi sulmin dhe i kërkoi mediave të vepronin me përgjegjësi duke vënë në dukje se duhet t’i kushtohet vëmendje mënyrës së raportimit dhe shkrimit për muslimanët. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts