Auto Dak
Auto Dak

Lista: 10 qytetet ku jeta është më e shtrenjtë për emigrantët

Jo shumë kohë më parë, vendet aziatike quheshin vende të Botës së Tretë.

Ishte një sintagmë që shënoi pjesët e varfra të planetit Tokë.

Në tre dekadat e fundit, ky është një rast i vogël.

Shumë vende aziatike kanë një zhvillim të rëndësishëm ekonomik.

Disa prej tyre janë bërë fuqi botërore ose janë në rrugën e tyre për t’u bërë.

Kina është shembulli më i qartë i kësaj.

Nëse Azia është një vend ku krijohen pasuri, ajo ka dhe një listë të dhjetë qyteteve në botë ku kostoja e jetesës është më e madhe për emigrantët.

Lista quhet Trend Global Talent, e krijuar nga Mercer.

Ka katër qytete kineze në listë, dhe rendi është si më poshtë:

 

  1. Hong Kong (Kinë);

 

  1. Tokio (Japoni);

 

  1. Singapori;

 

  1. Seul (Koreja e Jugut);

 

  1. Zürich (Zvicër);

 

  1. Shanghai (Kinë);

 

  1. Ashgabat (Turkmenistan);

 

  1. Pekin (Kinë);

 

  1. New York (Shtetet e Bashkuara);

 

  1. Shenzhen (Kinë). /tesheshi.com/
auto pjese dak

Related posts