“Lironi djemtë tanë”, opozita denoncon me video arrestimin e kuksianëve

Opozita vijon të dënoncojë atë që e konsideron arrestim të paligjshëm të disa shtetasve kuksianë të mbajtur në burg, pas protestave të dhunshme në Rrugën e Kombit. Paligjshmëria sipas saj konsiston te koha e arrestimit, në orët e mesnatës, dhe këtë ajo e ka dëshmuar me anë të videoje të marrë nga një kamera vëzhgimi.

Pamjet janë denoncuar nga kreu Basha, duke u shoqëruar me thirrjen për reagim.

“Kjo është thirrje për një reagim popullor kundër padrejtësisë ndaj kuksianëve kurajozë që mbahen si kriminelë në burg, ndërkohë që kriminelët e vërtetë janë të lirë.

Ne jemi me kuksianët. Ne jemi me popullin. Ky regjim kriminal duhet të ndalet dhe se bashku duhet të rivendosim demokracinë, drejtësinë dhe dinjitetin e njerëzve të thjeshtë”, shkruan Basha.

Ky zhvillim, e ka vënë opozitën në rolin e Mine Pezës, e cila njihet në histori për thirrjet e saj “lironi djemtë tanë”, teksa fashistët po çonin në internim në Itali një numër të rinjsh shqiptarë të lidhur me komunizmin. /tesheshi.com/     

Pamjet që vërtetojnë rrëmbimin e qytetarëve kuksianë në mes të natës dëshmojnë se arrestimet e tyre janë bërë në mënyrë të paligjshme, dhe më pas policia dhe prokuroria kanë fallsifikuar në bashkëpunim me njëra-tjetrën dokumentat zyrtare. Ky është një krim shtetëror i kryer me ftohtësi kriminale dhe në bashkëpunim kriminal mes policisë dhe prokurorisë! Ky krim shtetëror tregon qartë se në Shqipëri është instaluar një polici dhe prokurori politike dhe ekstraligjore, e cila shkel dhe dhunon të drejtat kushtetuese të qytetarëve shqiptarë sepse është vënë në shërbim të regjimit të Edi Ramës. Misioni i këtyre institucioneve të kapura nuk është lufta kundër krimit dhe korrupsionit, por lufta kundër çdokujt që rrezikon apo kundërshton regjimin e Edi Ramës.Krimi shtetëror i rrëmbimit dhe burgosjes së paligjshme të qytetarëve të pafajshëm kuksianë duhet të ndëshkohet. Kjo është thirrje për një reagim popullor kundër padrejtësisë ndaj kuksianëve kurajozë që mbahen si kriminelë në burg, ndërkohë që kriminelët e vërtetë janë të lirë. Ne jemi me kuksianët. Ne jemi me popullin. Ky regjim kriminal duhet të ndalet dhe se bashku duhet të rivendosim demokracinë, drejtësinë dhe dinjitetin e njerëzve të thjeshtë.

Posted by Lulzim Basha on Monday, April 16, 2018

 

auto pjese dak

Related posts