LDK: Qeveria e Haradinajt nuk ka legjitimitet për negociatat me Serbinë

Dialogu në Bruksel do të vazhdojë vetëm pas mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Kosovë, tha kreu i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti.

Ai i tha RTK2 se koalicioni qeverisës nuk ka legjitimitetin e nevojshëm, dhe se partia e tij nuk pranon që “një qeveri pakicë të udhëheqë procese të tilla të rëndësishme”.

“Arsyeja për këtë është e thjeshtë – ky proces kërkon një qeveri të fortë, e cila ka një shumicë të madhe në Kuvendin e Kosovës”, tha Hoti.

Ai tha se koalicioni qeverisës nuk pranoi propozimin e opozitës për një rezolutë, e cila “përcaktoi qartë vijat e kuqe, që është se territorialiteti i Kosovës nuk duhet të jetë subjekt i diskutimit”.

Opozita tani kundërshton versionin qeveritar të rezolutës, sepse, tha Hoti, qeveria e Haradinajt “humbi kredibilitetin për bisedimet”.

“Roli i opozitës në procesin e Brukselit është i padiskutueshëm, por para së gjithash nevojitet konsensusi i brendshëm politik, vullneti politik dhe dialogu partiak”, tha Hoti. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts