Lamtumira për George H. W. Bush: i biri e “ngre” në qiell

“Edhe ditën e fundit, jeta e babait tënd ishte e dobishme”, tha Xhorxh W. Bush në një fjalim lamtumire për Bush-Plakun, i cili ndërroi jetë pak ditë më parë në moshën 95-vjeçare.

“Ai na mësoi se si të rriteshim me dinjitet, me humor dhe dashamirësi, dhe kur Perëndia e dashur më në fund e thirri, ai u largua duke kërkuar guxim përpara vetes dhe me gëzim”, shtoi ai.

“Nëpërmjet lotëve, duhet të themi: Ne ishim të bekuar duke ju njohur dhe duke ju dashur, njeri fisnik, dhe ju ishit babai më i mirë që një djalë apo vajzë juaj mund të ketë”, shtoi ai.

Presidenti Trump dhe katër ish-presidentë amerikanë morën pjesë në lamtumirën e Xhorxh H. W. Bushit në Katedralen Kombëtare në Uashington, në një moment të rrallë për Amerikën.

George H. W. Bush, i lindur në një familje të pasur të Nju Angli, e udhëhoqi vendin nga 1989 në 1993, në fund të Luftës së Ftohtë dhe në të Parën e ë Gjirit. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts