Kroacia: jo korrigjimi të kufijve midis Serbisë dhe Kosovës

Zagreb nuk e mbështet idenë e korrigjimit të kufirit në mes të Serbisë dhe Kosovës, tha ambasadori në kroat në Prishtinë, Marija Kapitanoviç.

Ajo tha në një intervistë për Zëri-n se kjo nuk do të kontribuojë në sigurinë e rajonit dhe që mund të hapë pyetje të reja.

“Sa për kufirin, korrigjim vjen nga një vend që ka përjetuar një të kaluar të vështirë dhe ne nuk mendoj se kjo është zgjidhja më e mirë e mundshme”, tha Kapitanoviç.

Ky është i pari qëndrim në rajon i shprehur kaq qartë në lidhje me tezën e korrgjimit të kufijve dhe vjen nga një vend që ka po të njëjtat probleme me Serbinë.  /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts