Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kriza COVID, habit mjekja e njohur kanadeze: maskë edhe gjatë seksit!

Shmangni puthjen dhe merrni parasysh të vishni një maskë gjatë seksit për të zvogëluar rrezikun e infeksionit me koronavirus, ka theksuar një mjeke e njohur kanadez.

Dr. Theresa Tam tha në një deklaratë se ka shumë pak mundësi të kontraktohet koronavirus përmes spermës ose lëngjeve vaginale, por aktiviteti seksual me partnerë të rinj sigurisht që rrit rrezikun e infeksionit, veçanërisht në kontakte të ngushta siç janë puthjet, shkruan Reuters.

“Ashtu si aktivitetet e tjera që përfshijnë intimitet fizik, ju mund të përdorni mbrojtje për të zvogëluar rrezikun e infektimit në minimum”, tha Tam.

“Kaloni puthjen, afër fytyrës në përgjithësi, vishni një maskë dhe shikoni për simptoma të mundshme tek partneri juaj dhe vetja juaj para se të përfshiheni në një aktivitet të ri seksual”, shtoi Tam, duke theksuar se “rreziku më i ulët i transmetimit është kur jeni vetëm”.

“Shëndeti seksual është i rëndësishëm dhe nëse janë vigjilentë, kanadezët mund të gjejnë mënyra dhe të shijojnë intimitin fizik,” vuri në dukje ajo. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts