Auto Dak
Auto Dak

Kreu i sigurisë kombëtare amerikane: ideologjitë supremaciste po nxisin terrorizëm

Ideologjia e bardhë supremaciste po ndihmon në nxitjen e terrorizmit të brendshëm në Shtetet e Bashkuara, tha të martën kreu i sigurisë kombëtare, Kevin K. McAleenan.

Sekretari McAleenan u shfaq në Misisipi, për një forum në lidhje me parandalimin e dhunës kundër grupeve fetare. Biseda përfshinte referenca për të shtëna masive, përfshirë atë të fundit që vrau 22 njerëz në një dyqan në El Paso.

Autoritetet në Teksas thonë se personi i bardhë i akuzuar për të shtënat i tha policisë se po targetonte meksikanët.

“Sulmi në El Paso dhe ideologjia e dhunshme supremaciste që e frymëzoi atë na fyen të gjithëve”, tha McAleenan.

“Ne duhet ta adresojmë atë me qartësi morale, dhe ta kundërshtojmë njëzëri amerikanët e të gjitha racave, etnive dhe besimeve.”

Kritikët e Presidentit Donald Trump pretendojnë se gjuha e tij ka shkaktuar ndarje racore dhe etnike. Rep. Demokratik Bennie Thompson nga Misisipi nuk përmendi emra por tha se “gjuha raciste, ksenofobike dhe ajo që “ne e dëgjojmë nga pozitat e larta” fuqizon njerëzit “për të bërë gjëra të çmendura”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts