Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KLERIKËT/ Kreu i Shiizmit në Irak i “hap derën” Papa Françeskut: ç’ka të veçantë takimi mes tyre

Të shtunën, si pjesë e vizitës së tij të parë në Irak, Papa Françesku u takua me Ajatollahun e Madh Ali Sistani, udhëheqësi suprem fetar i shiitëve dhe kërkoi rëndësinë e bashkëjetesës së qëndrueshme në një vend të shkatërruar nga dhuna dhe konflikti.

Takimi i Papa Françeskut dhe Ali Sistanit në qytetin e shenjtë Najaf gjatë turneut të rrezikshëm të Papës në Irak është takimi i parë dhe historik midis një Pape dhe udhëheqësit më të lartë shpirtëror shiit. Televizioni shtetëror Ekhbariya tregoi karvanin e madh të Papës duke lëvizur nëpër Najaf, ndërsa fëmijët qëndronin në rrugë duke tundur flamuj të Irakut dhe Vatikanit, njoftoi Reuters.

Pas një takimi 55 minutësh me Sistanin, Papa Françesku u drejtua për në rrënojat e qytetit antik të Urit, i konsideruar si vendlindja e Abrahamit (Ibrahimit), babait të Judaizmit, Krishtërimit dhe Islamit, ku do të mbajë një fjalim në një takim ndërfetar. Pas kësaj, Papa do të kthehet në Bagdad ku do të drejtojë meshën në katedralen e Shën Jozefit.

Sistani është një nga figurat më të rëndësishme të Shiizmit, si në Irak ashtu edhe gjetkë në botë, thanë agjencitë. Sistani, 90 vjeç, rrallë mban takime dhe refuzon të flasë me kryeministrat aktualë dhe ish-kryeministra, thonë zyrtarë pranë tij. Sistani pranoi të takohej me Papën, por pa praninë e zyrtarëve irakianë, tha një burim nga zyra presidenciale.

Takimi me Papa Françeskun u mbajt në shtëpinë e Sistanit në Najaf, ku ai ka banuar për dekada.

Sistani, i cili përfaqëson një udhëheqës të miliona pasuesve shiitë, ndërhyri gjatë situatave kritike në Irak ndërsa vendi kaloi nga një krizë në tjetrën. Ai rrallë shfaqet në publik. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts