Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kot e merrni “inat” trupin! Ja ndryshimet që bën për t’ju mbajtur në formë

Kur ndjeni dhimbje fizike apo lodhje emocionale, ju duket sikur trupi ju ka shpallur luftë. Por jeni shumë gabim.

Në fakt, trupi juaj po bën më të mirën për të ndaluar faktorët e brendshëm dhe të jashtëm që t’ju marrin nën kontroll.

Nga rregullimi i temperaturës trupore dhe deri te puna e organeve që shpëlajnë bakteret nga gjithë brendia, trupi juaj punon si sahat, nga maja e kokës deri te fundi i këmbëve.

Jeni kurioz të mësoni gjithë përpjekjet e trupit për mirëqenin tuaj? Ja vetëm disa!

  1. Hapja e gojës

Hapja e pavullnetshme e gojës e rregullon temperaturën e trurit, thonë ekspertët e Institutit Smithsonian. Kur je “zgjasim” muskujt e nofullave, ne rrisim qarkullimin e gjakut në tru duke e frekuar dhe duke larguar përgjumjen”. Dhe duke e ditur se sa shumë punon tërë kohën truri, freskimi i duhet mjaft shumë.

  1. Kur ndjeni “ngrirje truri” nga ushqimet e ftohta kjo do te thotë STOP

Kokë dhimbja nga akullorja, e njohur ndryshe si “ngrirje e trurit” mund të ju duket e bezdisshme por ju jep një mësim ta madh: duhet të ngadalësonin marrjen e asaj që po e konsumoni.

“Trurit nuk i pëlqen ndërrimi i shpejtë i temperaturave” thotë neurokirurgu Duein Goduin.

  1. Të kruhesh pas pickimit të mushkonjave është OK

Kur nis e kruara pas pickimit të mushkonjave, trupi juaj liron histaminë që ju mbron nga pështyma e insektit.

Kështu, trupi e konsideron mbetjen e mushkonjës si një “pushtim të huaj”. Kjo vret gjithë potencialin e dëmshëm që kanë insektet e bezdisshme.

  1. Hunda është një filtër i përsosur i ajrit

Hunda juaj nuk i jep vetëm pamje fytyrës, por është edhe filtruesi personal i ajrit.

“Hunda jonë është një filtër që largon shumë irritues,” shpjegon Dr. Thomas Horouitz. “Hunda ka mukozë dhe qime. Qimet filtrojnë grimcat më të mëdha dhe mukozat kapin ato më të voglat.”

  1. Gratë shtatzëna shtojnë peshë për të mirën e bebes

Megjithëse mjekët këshillojnë kujdes në shtimin e peshës gjatë shtatzënisë, fitimi i disa kileve mbron fetusit nga kimikatet. “Shtimi jo i tepruar në peshë gjatë shtatzënisë mund të ndihmojë në hollimin e kimikateve të caktuara që depozitojnë yndyrën, duke zvogëluar ekspozimin ndaj fetusit,” thotë Dr. Jonathan Chevrier, një epidemiolog në Universitetin McGill.

Me pak fjalë trupi përpiqet fort për ju, dhe ju përveç se duhet t’ia dini për nder, duhet ta mirëmbani dhe të mos abuzoni me “mirësinë e tij” /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts