Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Kos me vanilje, mango dhe mjaltë

Përbërësit

1 shkop vanilje

500 gr krem kosi

2 lgj sheqer

500 gr mango

2 lgj fistikë

2 lgj mjaltë

Përgatitja

Vendosim salcën e kosit në një tas, shtojmë në të vaniljen, 2-3 lugë sheqer dhe i përziejmë mirë. E vendosim më pas tasin në frigorifer në pjesën e ngrirjes për 1 orë e gjysëm duke e trazuar çdo 20 minuta dhe duke kontrolluar që masa të trashet por jo të ngrijë plotësisht.

Ndërkohë qërojmë mangon dhe e presim më pas në kubikë të vegjël.

I vendosim kubikët e mangos në gotat e servirjes. Kosin e ftohtë e vendosim në një xhep pastiçerie dhe e hedhim mbi mango si të jetë një akullore. Presim fistikët në copëza dhe dekorojmë kosin duke e spërkatur me pak mjaltë./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts