Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Koronavirusi në F1: ky është piloti i parë i infektuar

Piloti gjerman Nico Hülkenberg zëvendëson Sergio Perez në ekipin e Racing Point këtë fundjavë në Grand Prix të Mbretërisë së Bashkuar në Silverstone, gara e katërt e sezonit F1 të këtij viti.

Kjo ndodhi pasi u njoftua të enjten se testi i dytë për koronavirusin e 30-vjeçarit Perez ishte pozitiv, kështu që meksikani u bë shoferi i parë i infektuar F1.

Vendimi për të aktivizuar Hülkenberg ishte i pritur, pasi32-vjeçari gjerman e kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij në këtë ekip, megjithëse nën emrin e vjetër Force India.

Sidoqoftë, pak kush priste që Hülkenberg të mësohej kaq shpejt me makinën ku ai u ul për herë të parë për një seancë trajnimi jozyrtar të premten. Hülkenberg arriti kohën e nëntë më të mirë, kështu që ai është shumë optimist për garën e së dielës, dhe ndoshta performancën tjetër – më 9 gusht, gjithashtu në Silverstone. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts