Këtë herë pa Rusinë: NASA rivendos kapsulën në hapësirë (video)

Një kapsulë e re e NASA-s e quajtur Crew Dragon, e projektuar për të transportuar astronautë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, ​​tani do të ketë fluturimin e parë të testimit, shkruan CNN.

Nuk do të ketë njerëz në të. Nëse fluturimi është i suksesshëm, NASA do të jetë në gjendje të nisë një kapsulë me astronaut këtë verë. Dhe ky mund të jetë një moment historik për Shtetet e Bashkuara, pasi amerikanët gjithmonë janë mbështetur nga Rusi për misione të ngjashme.

Kapsula do të lansohet nga SpaceX Falcon nga Qendra Kennedy Space në Florida.

Pas ndarjes nga raketa, kapsula një ditë do të lëvizë në orbitë për të përmbushur një stacion hapësinor që rrotullohet rreth tokës me një shpejtësi dhjetë herë më të shpejtë se sa plumbi. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts