Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Këshilla: si të mos fryheni nga fasulet, një ushqim fantastik

Asnjë kulturë perimesh, përveç patateve, nuk ka zhvilluar aq shumë varietete dhe variacione sa fasulet.

Shija e saj neutrale lejon një sërë kombinimesh me një larmi ushqimesh dhe erëzash.

Përveç kësaj, fasulet, thonë dietologët, janë një superushqim sepse ato përmbajnë lëndë të ndryshme ushqyese që ndihmojnë në mbajtjen e trupit të shëndetshëm dhe rezistent ndaj sëmundjeve, prandaj është veçanërisht i popullarizuar gjatë dimrit.

Çdo fasule përmban një kombinim unik të proteinave, fibrave, vitaminave dhe mineraleve.

Megjithatë, edhe pse fasulet janë shumë të dobishme, shumë i shmangin ato pasi shqetësohen nga fryrja.

Por nëse përgatitet në mënyrën e duhur, do ta shmangni këtë shqetësim.

Gatimi

Fasulet duhet të lihen të zhyten në ujë të nxehtë (rreth 4 orë) para se të gatuhen. Ky ujë duhet të derdhet më vonë, dhe fasulet shpëlahen edhe një herë, pastaj zihen në ujë të pastër. Kjo metodë zvogëlon sasinë e substancave që shkaktojnë fryrje të stomakut pas vaktit.

Erëza

Ju duhet të shtoni erëza që zvogëlojnë fryrjen e barkut (të cilat kanë një efekt karminativ), të tilla si qimnon, borzilok, rigon, trumzë, kaperi dhe kopër.

Këshillë: Për të blerë fasule cilësore, duhet të kontrolloni kur blini nëse ka shenja lagështie në farëra, siç janë myku ose ndonjë dëmtim tjetër, si dhe nëse kokrrat janë të plota. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts