Bota & Rajoni – Te Sheshi http://tesheshi.com Një komb, një portal Sat, 23 Feb 2019 13:52:18 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.0.3 82491381 Në emër të gjakut të derdhur: rrafshohet një nga ndërtesat e famëkeqit Pablo Escobar http://tesheshi.com/ne-emer-te-gjakut-te-derdhur-rrafshohet-nje-nga-ndertesat-e-famekeqit-pablo-escobar/ Sat, 23 Feb 2019 13:36:37 +0000 http://tesheshi.com/?p=221101

Një ndërtesë gjashtëkatëshe në qytetin e Medellin, aty ku dikur jetonte ish-narkotrafikanti famëkeq kolumbian Pablo Escobar, u rrafshua tërësisht në emër të zhdukjes së gjurmëve të tij disa vite pas vdekjes. Presidenti kolumbian Ivan Duque e quajti shkatërrimin e ndërtesës një fitore të “kulturës së ligjshmërisë”. Ndërtesa e ishte vendosur në lagjen e pasur të ...

The post Në emër të gjakut të derdhur: rrafshohet një nga ndërtesat e famëkeqit Pablo Escobar appeared first on Te Sheshi.

]]>
221101
Vietnami, nën ethet e sigurisë për takimi Trump – Kim http://tesheshi.com/vietnami-nen-ethet-e-sigurise-per-takimi-trump-kim/ Sat, 23 Feb 2019 09:01:27 +0000 http://tesheshi.com/?p=221059

Përgatitjet për takim udhëheqësit e SHBA-ve dhe Koresë së Veriut, Donald Trump dhe Kim Jong-un në Vietnam, ka bërë që rruga drejt një stacioni treni në kufi me Kinën, nga ku duhet të kalojë Kim për të shkuar në Hanoi, gati të bllokohet në emër të masave të sigurisë. Duke iu referuar burimeve të paidentifikuara ...

The post Vietnami, nën ethet e sigurisë për takimi Trump – Kim appeared first on Te Sheshi.

]]>
221059
Kriza venezualiane: ushtria e Maduros, vrasje në kufi http://tesheshi.com/kriza-venezualiane-ushtria-e-maduros-vrasje-ne-kufi/ Sat, 23 Feb 2019 07:51:45 +0000 http://tesheshi.com/?p=221049

Kriza venezueliane shënoi dy viktima së fundi e 15 të plagosur, pasi ushtria hapi zjarr ndaj një turme në afërsi të kufirit me Brazilin. Ishin një morri njerëzish ata të cilët janë përpjekur të parandalojnë ushtarët në bllokimin e rrugës për hyrjen e ndihmave humanitare. Është rastet e para të vrasjeve që lidhen me shpërndarjen ...

The post Kriza venezualiane: ushtria e Maduros, vrasje në kufi appeared first on Te Sheshi.

]]>
221049
PARADOKSI/ Gjermania paguan pensionet për ish-ushtarët e Adolf Hitlerit nga Belgjika http://tesheshi.com/paradoksi-gjermania-paguan-pensionet-per-ish-ushtaret-e-adolf-hitlerit-nga-belgjika/ Fri, 22 Feb 2019 17:24:43 +0000 http://tesheshi.com/?p=221029

Shteti dhe opinioni belg po e përjetojnë një tronditje nga fakti që Gjermania paguan pensione 27 belgëve, ish-kontigjente ushtarake të Adolf Hitlerit në vitin 1941. Bëhet fjalë për pjesëtarë të njësive famëkeqe Ëaffen-SS Shuma e përfitimeve në para prej tyre varion nga 425 në 1275 euro. Të gjithë përfituesit kanë luftuar për Gjermaninë naziste gjatë ...

The post PARADOKSI/ Gjermania paguan pensionet për ish-ushtarët e Adolf Hitlerit nga Belgjika appeared first on Te Sheshi.

]]>
221029
Ish-ambasadori amerikan në Riad: SHBA nuk mund ta shohë Arabinë Saudite si bankomat http://tesheshi.com/ish-ambasadori-amerikan-ne-riad-shba-nuk-mund-ta-shohe-arabine-saudite-si-bankomat/ Fri, 22 Feb 2019 15:49:03 +0000 http://tesheshi.com/?p=221020

Ish-ambasadori amerikan në Arabinë Saudite, Robert Jordan thotë se administrata amerikane nuk duhet ta shohë Arabinë Saudite si një ATM për një kohë të gjatë. Jordan mori pjesë në panelin mbi marrëdhëniet SHBA-Saudi të organizuar nga Qendra Arabe në Uashington (ACW). Pas panelit, ai kometoi këto marrëdhëie duke qenë kritik ndaj qasjes amerikane për rastin ...

The post Ish-ambasadori amerikan në Riad: SHBA nuk mund ta shohë Arabinë Saudite si bankomat appeared first on Te Sheshi.

]]>
221020
Telefonatë Trump – Erdogan: SHBA do të lërë 200 paqeruajtës në Siri pas tërheqjes http://tesheshi.com/telefonate-trump-erdogan-shba-do-te-lere-200-paqeruajtes-ne-siri-pas-terheqjes/ Fri, 22 Feb 2019 12:21:48 +0000 http://tesheshi.com/?p=221005

Shtetet e Bashkuara do të lënë një grup të vogël paqeruajtësish prej 200 trupash amerikane në Siri për disa kohë pas tërheqjes amerikane, tha Shtëpia e Bardhë. Presidenti Donald Trump urdhëroi tërheqjen e 2000 trupave amerikane në Siri në dhjetor pas disfatës së mbetjeve të fundit të ISIS në atë vend. Por ai është nën ...

The post Telefonatë Trump – Erdogan: SHBA do të lërë 200 paqeruajtës në Siri pas tërheqjes appeared first on Te Sheshi.

]]>
221005
Koreja e Veriut paralajmëron krizë ushqimi: po na mbyt thatësira dhe sanksionet http://tesheshi.com/koreja-e-veriut-paralajmeron-krize-ushqimi-po-na-mbyt-thatesira-dhe-sanksionet/ Fri, 22 Feb 2019 10:46:18 +0000 http://tesheshi.com/?p=220996

Koreja e Veriut ka paralajmëruar se po përballet me një mungesë ushqimesh me rreth 1,4 milion ton në vitin 2019 dhe se ka detyruar pothuajse të përgjysmojë racione, duke fajësuar temperaturat e larta, thatësirën, përmbytjet dhe sanksioneve të Kombeve të Bashkuara. Misioni i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara ka publikuar një memorandum para ...

The post Koreja e Veriut paralajmëron krizë ushqimi: po na mbyt thatësira dhe sanksionet appeared first on Te Sheshi.

]]>
220996
Tregu i gazit rus, Lavrov: Komisioni Evropian duhet të japë garanci të forta për Rrjedhën Turke http://tesheshi.com/tregu-i-gazit-rus-lavrov-komisioni-evropian-duhet-te-jape-garanci-te-forta-per-rrjedhen-turke/ Fri, 22 Feb 2019 08:37:09 +0000 http://tesheshi.com/?p=220978

Rusia ka nevojë për garanci të forta nga Komisioni Evropian për ndërtimin e një tubacioni të gazit tranzit, i quajtut ndryshe si Rrjedha Turke, e që do të shkojë në Evropë – tha të enjten ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, agjencitë raportojnë. “Ndërtimi i Rrjedhës Turke po përparon sipas planit. Ne po shqyrtojmë opsionet ...

The post Tregu i gazit rus, Lavrov: Komisioni Evropian duhet të japë garanci të forta për Rrjedhën Turke appeared first on Te Sheshi.

]]>
220978
Italia, mundësi qytetarëve që të propozojnë ligje në parlament http://tesheshi.com/italia-mundesi-qytetareve-qe-te-propozojne-ligje-ne-parlament/ Fri, 22 Feb 2019 08:29:41 +0000 http://tesheshi.com/?p=220975

Dhoma së Deputetëve të Parlamentit italian e dominuare nga  populistët e 5 Yjeve e LEGA-s, miratuan të enjten një projektligj që lejon qytetarët të propozojë ligje. Projektligji i miratuar parashikon që një ligj mund të vijë për miratim në parlament pasi një iniciative qytetare me të paktën 500,000 nënshkrime. Dhe nëse Parlamenti nuk e miraton ...

The post Italia, mundësi qytetarëve që të propozojnë ligje në parlament appeared first on Te Sheshi.

]]>
220975
VIDEO/ Separatizmi katalanas: djegie gomash në Barcelonë http://tesheshi.com/video-separatizmi-katalanas-djegie-gomash-ne-barcelone/ Thu, 21 Feb 2019 19:18:20 +0000 http://tesheshi.com/?p=220968

Një protestë me djegie gomash e bllokim rrugësh u zhvillua në Barcelonë, duke patur si pasojë dhe 28 të plagosur, mes tyre dhe 12 policë. Ishin mbështetës të pavarësisë së Katalonjës ata që u dyndën në rrugë në shenjë proteste kundër gjyqit të 12 udhëheqësit separatist Duke djegur goma ata bllokuan autostradat. Ndërsa pranë stacionit ...

The post VIDEO/ Separatizmi katalanas: djegie gomash në Barcelonë appeared first on Te Sheshi.

]]>
220968