Bota & Rajoni – Te Sheshi http://tesheshi.com Një komb, një portal Mon, 22 Oct 2018 17:44:16 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 82491381 Manovrat gjigande të NATO-s në Norvegji, hall në vendin nordik: si do e përballojnë pulat zhurmën e avionëve http://tesheshi.com/manovrat-gjigande-te-nato-s-ne-norvegji-hall-ne-vendin-nordik-si-do-e-perballojne-pulat-zhurrmen-e-avioneve/ Mon, 22 Oct 2018 15:42:24 +0000 http://tesheshi.com/?p=211208

Në manovrat më të mëdha të NATO-s që pas përfundimit të Luftës së Ftohtë, të cilat do të zhvillohen në Norvegji, pjesa përgatitore e të cilave fillon pas pak ditësh, do të aktivizohen 50.000 trupa, 10.000 tanke, qindra anije dhe avionë. Stërvitja do të jetë një sfidë e madhe logjistike për gjendjen e ushtrive aleate, ...

The post Manovrat gjigande të NATO-s në Norvegji, hall në vendin nordik: si do e përballojnë pulat zhurmën e avionëve appeared first on Te Sheshi.

]]>
211208
Prishja e marrëveshjes së 87-ës, Moska: presim shpjegimin zyrtar nga Uashingtoni http://tesheshi.com/prishja-e-marreveshjes-se-87-es-moska-presim-shpjegimin-zyrtar-nga-uashingtoni/ Mon, 22 Oct 2018 13:30:57 +0000 http://tesheshi.com/?p=211202

Moska pret Uashingtonin për një shpjegim zyrtar për deklaratën e presidentit Trump mbi planin e tij të tërhiqjes nga Marrëveshja Bërthamore e vitit 1987 – tha të hënën ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov. “Sa i përket qëndrimit të Shteteve të Bashkuara për një prishje të marrëveshjes INF, unë nuk kam parë vendimin e presidentit ...

The post Prishja e marrëveshjes së 87-ës, Moska: presim shpjegimin zyrtar nga Uashingtoni appeared first on Te Sheshi.

]]>
211202
Muslimanët më me ndikim në botë për 2018-ën: Erdogan në krye të listës http://tesheshi.com/muslimanet-me-me-ndikim-ne-bote-per-2018-en-erdogan-ne-krye-te-listes/ Mon, 22 Oct 2018 12:51:50 +0000 http://tesheshi.com/?p=211194

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan zuri vendin e parë në listën e 500 muslimanëve me ndikim më të madh në botë. Eshtë Qendra Islame për Kërkime Strategjike me bazë në Jordani, e cila e harton këtë listë vjetore. Në vendin e dytë vjen mbreti saudit Salman bin Abdulaziz Al-Saud, dhe në të tretin mbreti i ...

The post Muslimanët më me ndikim në botë për 2018-ën: Erdogan në krye të listës appeared first on Te Sheshi.

]]>
211194
Vdes norvegjezi që ndaloi programin bërthamor nazist: kush ishte Joachim Roenneberg http://tesheshi.com/vdes-norvegjezi-qe-ndaloi-programin-berthamor-nazist-kush-ishte-joachim-roenneberg/ Mon, 22 Oct 2018 10:37:04 +0000 http://tesheshi.com/?p=211169

Norvegjezi Joachim Roenneberg, i cili nisi një nga sulmet më të mëdha të sabotazhit kundër nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore, vdiq në moshën 99-vjeçare. Roenneberg udhëhoqi një grup prej nëntë anëtarësh të Rezistencës, të cilët, në natën mes 27 dhe 28 shkurt 1943, sabotuan prodhimin e një uji kimik në një fabrikë norvegjeze, e ...

The post Vdes norvegjezi që ndaloi programin bërthamor nazist: kush ishte Joachim Roenneberg appeared first on Te Sheshi.

]]>
211169
Tërheqja nga marrëveshja bërthamore e ‘87-ës, Gorbaçov: Trump po rrezikon jetën në Tokë! http://tesheshi.com/terheqja-nga-marreveshja-berthamore-e-87-es-gorbacov-trump-po-rrezikon-jeten-ne-toke/ Mon, 22 Oct 2018 07:00:10 +0000 http://tesheshi.com/?p=211146

Udhëheqësi i fundit sovjetik Mikhail Gorbachov ka vlerësuar vendimin e Shteteve të Bashkuara për të braktisur një marrëveshje të rëndësishme bërthamore me Bashkimin Sovjetik, në fund të Luftës së Ftohtë, si një pasojë e “mungesës së urtësisë” të presidentit amerikan Donald Trump. Tramp shpalli gjatë fundjavës se Shtetet e Bashkuara kanë në plan ë tërhiqet ...

The post Tërheqja nga marrëveshja bërthamore e ‘87-ës, Gorbaçov: Trump po rrezikon jetën në Tokë! appeared first on Te Sheshi.

]]>
211146
Kongresmeni amerikan: pse Jared Kushner ka dorë në vrasjen e gazetari saudit http://tesheshi.com/kongresmeni-amerikan-pse-jared-kushner-ka-dore-ne-vrasjen-e-gazetari-saudit/ Mon, 22 Oct 2018 06:01:08 +0000 http://tesheshi.com/?p=211139

Pasi Arabia Saudite pranoi se gazetari Jamal Khashoggi është vrarë në konsullatën e saj në Stamboll dhe tha se arrestoi 18 persona nën akuzë për këtë krim, janë shfaqur detaje të reja të cilat mund të hedhin dritë mbi “qasjen e butë” të presidentit Trump në lidhje me rastin. Përfaqësuesi i Kongresit, Joaquin Castro akuzoi ...

The post Kongresmeni amerikan: pse Jared Kushner ka dorë në vrasjen e gazetari saudit appeared first on Te Sheshi.

]]>
211139
Ku ndodhet trupi i Khashoggi? Ministri saudit i përgjigjet medias amerikane http://tesheshi.com/ku-ndodhet-trupi-i-khashoggi-ministri-saudit-i-pergjigjet-medias-amerikane/ Mon, 22 Oct 2018 05:19:35 +0000 http://tesheshi.com/?p=211123

Ministri i Jashtëm saudit, Adel al-Jubeir tha se nuk e dinte se ku mund të ndodhej trupi i gazetarit të vrarë Jamal Khashoggi, duke theksuar se vdekja e tij ishte një “gabim i madh”. “Është një gabim i madh, është një tragjedi e tmerrshme”, tha ministri saudit në një bisedë me Fox Neës nga Riadi. ...

The post Ku ndodhet trupi i Khashoggi? Ministri saudit i përgjigjet medias amerikane appeared first on Te Sheshi.

]]>
211123
Zaev në eufori: në 15 ditë ofrojmë ndryshimet kushtetuese http://tesheshi.com/zaev-ne-eufori-ne-15-dite-ofrojme-ndryshimet-kushtetuese/ Mon, 22 Oct 2018 05:11:24 +0000 http://tesheshi.com/?p=211120

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev tha se draft amendamentet kushtetuese do të bëheshin me mbështetjen e opozitës dhe se puna mbi to do të përfundonte në më pak se 15 ditë. I paduruar për ta jetësuar sa më shpejt Marrëveshjen e Prespës, e nën një eufori pas arriti të kalojë në parlament me shtatë vota nga ...

The post Zaev në eufori: në 15 ditë ofrojmë ndryshimet kushtetuese appeared first on Te Sheshi.

]]>
211120
Vuçiç shmang përplasjen me Metropolitin Amfilohije: nuk dua të merrem me priftërinj http://tesheshi.com/vucic-shmang-perplasjen-me-metropolitin-amfilohije-nuk-dua-te-merrem-me-prifterinj/ Mon, 22 Oct 2018 04:58:59 +0000 http://tesheshi.com/?p=211117

Presidenti Vuçiç i është shmangur përplasjeve me Mitropolitin Amfilohije të Malit të Zi, pas deklarimeve të këtij të fundit lidhur me ndryshimin e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Amfilohije tha se demarkacioni i serbëve dhe shqiptarëve si një zgjidhje për problemin e Kosovës “nuk ka të bëjë fare me të kuptuarit e drejtë, me arsyen”. ...

The post Vuçiç shmang përplasjen me Metropolitin Amfilohije: nuk dua të merrem me priftërinj appeared first on Te Sheshi.

]]>
211117
Erdogan: të martën, e vërteta lakuriqe për vrasjen e Khashoggi http://tesheshi.com/erdogan-te-marten-e-verteta-lakuriqe-per-vrasjen-e-khashoggi/ Sun, 21 Oct 2018 19:20:02 +0000 http://tesheshi.com/?p=211108

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan tha se do të shpallë të martën detajet e hetimit turk në lidhje me vdekjen e gazetarit saudit Jamal Khashoggi, në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll. Në fjalimin e sotëm me mbështetësit në Stamboll, Erdogan tha se Turqia kërkon drejtësi për rastin, duke tentuar që ta shpjegojë gjithçka ...

The post Erdogan: të martën, e vërteta lakuriqe për vrasjen e Khashoggi appeared first on Te Sheshi.

]]>
211108