Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Karroca e Stephen Hawking shitet për 340,770 euro

Karroca unike e fizikantit Stephen Hawking u shit në ankand për afro 345,000 euro, ndërsa kopjet e tezës së doktoraturës arritën një çmim prej gati 672.000 euro.

Më saktë, karrigia me rrota të motorizuara, e cila u përdorur nga fizikani në rolin e gjymtyrëve   pasi ai ishte i paralizuar nga sëmundje nervore, u shit për 340,770 euro në internet nga Shtëpia e ankandeve Christie. Çmimi i pritshëm ishte midis 11,500 dhe 17,000 euro.

Ndërsa disertacioni i doktoraturë në vitin 1965, me temë origjinën e universit, u shitur për 671,480 euro, që është më shumë se tri herë nga çmimi i pritshëm.

Të ardhurat e shitjeve do të shkojnë për Fondacionin Stephen Hawking.

Kur isha 22 vjeç, Stephen Hawking u diagnostikua nga një sëmundje e cila e paralizoi pothuajse tërësishtdhe mjekët parashikuan vetëm pak vjet jetë.

Megjithatë, ai vdiq në mars 2018, në moshën 77-vjeçare. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com