Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Karabak: Forcat azere, në qytetin ku armenët shkulën dhe pemët në ikje

Azerbajxhani tha të mërkurën se forcat e tij kanë hyrë në të dytën nga tre rrethet që do t’i dorëzohen Armenisë si pjesë e një marrëveshjeje që i jep fund javëve të konfliktit mbi rajonin e Nago-Karabakut.

Ministri i mbrojtjes në Baku tha se “njësitë e ushtrisë azerbajxhanase hynë në rajonin e Kalbajar më 25 nëntor”, si pjesë e një marrëveshjeje të nënshkruar më parë në nëntor nga Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia.

I vendosur midis rajonit të Nago-Karabakut dhe territorit armen, Kalbajar fillimisht ishte planifikuar të dorëzohej në 15 nëntor, por afati u shty nga Azerbajxhani për arsye humanitare.

“Punët inxhinierike kanë përfunduar, në mënyrë që të sigurohet lëvizja e njësive tona në atë drejtim, në rrugë malore të vështira për t’u kaluar, të cilat pastrohen nga minat dhe po përgatiten për përdorim,” tha Ministria e Mbrojtjes.

Armenia ka rënë dakord të dorëzojë tre rrethe rreth Karabagut – Aghdam, Kalbajar dhe Lachin – si pjesë e një marrëveshje që i dha fund ofensivës së Azerbajxhanit, e cila ka kapur pjesë të territorit të humbur në luftën e viteve 1990.

Aghdam u dorëzua në 20 nëntor dhe Lachin do të dorëzohet më 1 dhjetor.

Në ditët para dorëzimit, banorët e Kalbajar-it përgatitën gjithçka që mundën, të vendosur të mos i linin asgjë armikut të tyre prej një kohe të gjatë.

Gazetarët e AFP-së ishin dëshmitarë të vendasve që mblidhnin kabllo elektrike, duke ngarkuar pjesë të hidrocentralit në një kamion dhe madje duke prerë pemët që mbanin me vete.

Azerbajxhanasit, të cilët u larguan nga rajoni pothuajse 30 vjet më parë, duhet të kthehen dhe muratori lokal Gagik Yakhshibekyan thotë se armenët nuk duan të lënë asgjë prapa.

Betejat midis dy ish-rivalëve sovjetikë mbi Nago-Karabak shpërthyen në fund të shtatorit, duke shkaktuar një konflikt të zymtë për një kohë të gjatë në rajonin malor.

Marrëveshja e paqes u arrit pas gjashtë javësh luftimesh të rënda, në të cilat ushtria azerbajxhanase mposhti forcat armene dhe kërcënoi të arrinte në qytetin më të madh të Karabakut, Stepanakert. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts