Jemen: koalicioni arab ekzekuton kreun politik të houthinjve

Milicia e Houthit ka njoftuar vdekjen e kreut të këshillit të tyre politik, Saleh Ali al-Sammad pas një sulmi nga forcat koalicionit të udhëhequra nga Arabia Saudite.

Sammadi kryesonte Këshillin Suprem Politik të Houthi-t dhe ishte i dyti në listën e njerëzve të kërkuar të koalicion arab në Jemen.

Mediat arabe thanë se Sammadi u vra gjatë një sulmi ajror pranë periferi të al-Buraihi, në jug të provincës Hudaydah.

Vitet e fundit, Arabia Saudite që është në krye të një kolaicioni ushtarak, po lufton me milicine shiite Houthi në Jemen, që thuhet se mbështetet politikisht  dhe ushtarakisht nga Irani. /tesheshi.com/   

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts