Auto Dak
Auto Dak

Japonia: Vdiq njeriu më i vjetër në botë

Njeriu më i vjetër në botë, Masazo Nonaka, vdiq të dielën në moshën 113-vjeçare, sipas mediave japoneze.

Anëtarët e familjes së tij thanë se Nonaka vdiq paqësisht në shtëpinë e tij në qytetin Ashuro.

Ai lindi më 25 korrik 1905.

Guinness zyrtarisht e njohu atë si personin më të vjetër në botë pas vdekjes së spanjollit Francis Nunez Oliver, i cili ndërroi jetë vitin e kaluar.

“Ne jemi të tronditur nga humbja e këtij njeriu të madh”, tha nipi i tij Yuko.

Nonaka kishte gjashtë vëllezër dhe motra.

Ai u martua në vitin 1931 dhe pati pesë fëmijë.

Japonia është një vend i njohur për jetëgjatësinë e banorëve të saj. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts