Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Ishulli të Vdekurve” në Nju Jork, gati të “hapë dyert” për publikun: kush janë të varrosurit e atyshëm?

Ishulli dikur i paarritshëm, i lënë pas dore, ku më shumë se një milion njerëz u varrosën në varre të panjohura të gërmuara nga të burgosurit, së shpejti mund të ishte plotësisht i hapur për publikun.

Në Ishullin Hart që ndodhet në Nju Jork, të gjatë mbi milje, për mbi 150 vjet janë varrosur trupa të paidentifikuar, të varfërit, vdekjet e lindjes, si dhe viktimat e SIDA-s.

Eshtë një nga varrezat më të mëdha publike në Shtetet e Bashkuara.

Shpesh përmendet si “Ishulli i të Vdekurve” ose “Burgu i të Vdekurve”, dhe për më shumë se një shekull qeveriset nga një administratë burgu që ndalon rreptësisht praninë e zakonshme të të gjallëve në të.

Të afërmve të të varrosurve u lejohen vizita vetëm dy ditë në muaj, dhe mediat lejohen të vijnë vetëm dy herë në vit, të shoqëruar nga zyrtarë të burgut. Gazetarët e AFP së fundmi kanë realizuar në një vizitë të tillë.

“Nuk dua që dikush të më thotë se kur duhet të vizitoj vendin ku prehet fëmija im. Unë dua të shkoj kur të dua,” i tha agjencisë franceze të lajmeve Elaine Joseph, 65 vjeçe.

Vajza e saj Tomika ishte vetëm disa ditë kur ndërroi jetë në janar 1978, pasi lindi para kohe. Joseph nuk u lejua të vizitojë varrin e saj deri në 2014.

Por së shpejti, kjo infermiere në pension do të jetë në gjendje ta bëjë këtë çdo ditë, pasi kryetari Bill de Blasio nënshkroi një urdhër për të hapur ishullin.

Eshtë një sukses i shkëlqyeshëm pas një fushatë të gjatë, e cila synonte ta bëjë atë një vend të denjë për të ndjerët dhe familjet e tyre, ndërkohë që në hyrje shkruhet” “pronë e burgut, hyrje e kufizuar”.

Ishulli Hart, i vendosur në veri të Neë York’s Queens, u bë një vend varrosjeje në 1869 pasi qyteti bleu tokë nga pronarët e tokave për të varrosur atje banorë të paidentifikuar dhe të varfër.

Më shumë se një mijë të vdekur, përfshirë persona të panjohur, varrosen atje çdo vit.

Arkivolet janë të numëruara, nuk janë emërtuar dhe nuk ka gurë varri.

Të burgosurit nga ishulli i afërt Rikers, një nga burgjet më famëkeqe të Amerikës, marrin një dollar në orë për të varrosur të vdekurit. Rreth gjysma e të varrosurve janë fëmijë të vegjël, thonë zyrtarët.

Gjatë krizës së SIDA-s në vitet 1980, një numër i madh i të infektuarve nga sëmundja u varrosën në një pjesë të veçantë të ishullit pasi kishin ndërprerë kontaktin me familjet e tyre, ose refuzuan të pranohen nga varrezat private për shkak të një frike irracionale nga infeksioni.

Njerëz të kombësive të ndryshme janë varrosur. Midis tyre janë kinezë, nigerianë dhe nepalezë, zbuloi Justin von Bujdoss, një kapelan burgu.

“Hart Island është një tregues i larmisë së Nju Jorkut, kjo është arsyeja pse duhet të konsiderohet me të vërtetë një zonë e shenjtë”, pretendon ai.

Midis 40 dhe 50 zhvarrosje bëhen çdo vit në ishull, sepse të afërmit duan të gjejnë të dashurit e tyre të pajetë dhe t’i transferojnë në varreza private.

Në Luftën Civile Amerikane, ishulli shërbeu si burg për të burgosurit e luftës të Konfederatës.

Këshilli i Qytetit të Nju Yorkut muajin e kaluar vendosi të heqë kontrollin e burgut mbi ishullin. Do të jetë nën administrimin e parqeve në të ardhmen, dhe aktivistët e kanë mirëpritur vendimin. Këshilli gjithashtu njoftoi futjen e linjave të transportit ditor. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts