Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ish-presidentja Jahjaga: ndëshkim për foton e Brovinës

Ish-presidentja Jahjaga, një ndër zërat e parë që reagoi ashpër kundër fotos së bërë publike nga deputetja Flora Brovina, aty ku pretendohej se ushtarë serbë po përdhunonin një grua kosovare gjatë luftës, kërkon ndëshkim për rastin. Pas pranimit prej Brovinës të faktit se fotoja vërtet rezultonte e pavërtetë, Jahjaga ka reaguar edhe më ashpër.

“Më shumë vëmendje kam përcjellë zhvillimet e djeshme dhe të sotme që pasuan publikimin e pamjeve të rënda, me përmbajtje dhe origjinë tani të dyshimtë, nga një deputete e Kuvendit të Kosovës, e cila pretendonte se fotografia që mbante në duar gjatë një konference për gazetarë tregon dhunimin e një gruaje shqiptare nga forcat serbe gjatë luftës.

Ende nuk po më besohet se çfarë po shoh, dëgjoj e lexoj!

Si çdo herë kur dikush- pa kurfarë të drejte, me motive të panjohura e me informata të paverifikuara- del e fol në emër të grupit ndoshta më të margjinlizuar të shoqërisë sonë, ne mbesim dëshmitarë të pafuqishëm të një spektakli të neveritshëm politik e medial.

Dje dhe sot janë dhunuar sërish mijëra të mbijetuarë të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë!

Dje dhe sot është kthyer mbrapsht i tërë angazhimi që kemi bërë për t’u ofruar të mbijetuarve të dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë një jetë normale- larg frikës nga dhuna dhe larg frikës se e kaluara mund të përsëritet.

Janë minuar përpjekjet tona për t’u ofruar qasje në drejtësi mijëra grave e burrave të dhunuar nga forcat policore dhe ushtarake serbe gjatë luftës së 1998-1999!

I bëjë thirrje prokurorisë dhe institucioneve të tjera përgjegjëse të sigurisë e drejtësisë që, sa më parë, të zbulojnë autencitetin e burimin e fotografisë dhe motivin për publikimin e tij bash në këtë kohë. E vërteta mbi skandalin e djeshëm duhet të zbardhet sa më parë në mënyrë që kryesit e këtij manipulimi që na ka shokuar e irrtuar të gjithëve të marrin dënimin e merituar!

Poashtu, u bëjë thirrje mediave që të mos shkaktojnë irritim të mëtejmë të të mbijetuarve, familjarëve të tyre dhe publikut me plasimin e informatave të paverifikuara mirë dhe me hamendësime mbi prapavijat e veprimit të djeshëm të deputetës.

Institucionet e drejtësisë duhet ta kryejnë punën e vet.

Një gjë më duhet ta theksoj: Nuk mund të na dekurajojë askush nga qëllimi ynë për të kërkuar drejtësi për të gjitha viktimat e krimit që Serbia ka kryer mbi popullin tonë. As dje, as sot, as kurrë“, shkroi Jahjaga në FB./Telegrafi/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com