Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Isa Mustafa pranon Albin Kurtin si kryeministër: ja diferencat në programin qeverisës

LDK-ja vendosi që të respektojë parimin që kryeministër të jetë kandidati i partisë që fitoi më shumë vota në zgjedhje, në këtë rast Lëvizja Vetëvendosje, përkatësisht Albin Kurti, duke pranuar të bëjë koalicion me këtë të fundit si shef i qeverisë së re, kjo dhe ajo do ketë pjesën e saj përfaqësuese.

Ky ishte qëndrimi i kreut të LDK-së Isa Mustafa, shpalosur  në një konferencë shtypi pas seancës së kryesisë së partisë.

Kurti, lider i Vetëvendosjes, sipas rezultateve përfundimtare të enjten, individualisht fitoi më shumë vota dhe siguroi postin kryeministror.

Mustafa njoftoi një takim të dy partive të nivelit më të lartë, ku tha se ata do të diskutojnë dialogun me Serbinë dhe disa çështje të tjera.

Mustafa tha se shumica e programit të qeverisë së ardhshme është plotësuar deri më tani, duke shtuar se disa dallime ekzistojnë kur bëhet fjalë për çështje ekonomike dhe sociale.

Ai shtoi se koherenca u arrit në një nivel të lakmueshëm si në organizimin e qeverisë ashtu edhe në mënyrën se si do funksionojnë ministritë e ardhshme.

“Qeveria e re do të jetë më efikase dhe me kosto efektive. Nuk ka nevojë të adresojë çështjet me të cilat nuk pajtohemi, megjithëse ka shumë pak”, tha Mustafa. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com