Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Investitorët kanë frikë! Pas rritjes së fortë, çmimet e naftës bien sërish

Pas rritjes së fortë, çmimet botërore të naftës ranë javën e kaluar pasi investitorët kishin frikë se kërkesa do të dobësohej për shkak të një vale të dytë të përhapjes së koronavirusit, ndërsa furnizimi mund të rritet në javët e ardhshme.

Çmimi i një fuçi në tregun e Londrës ra 2.9 përqind javën e kaluar, në 41.92 dollarë, ndërsa në tregun amerikan një fuçi ra 2.1 përqind në 40.25 $.

Rënia e çmimeve është kryesisht për shkak të frikës së investitorëve se masat e reja kufizuese për shkak të valës së dytë të përhapjes së koronavirusit në botë do të shkaktojnë një dobësim të kërkesës.

Disa vende evropiane po regjistrojnë një numër rekord të rasteve të reja, të tilla si Franca dhe Britania, prandaj ata po futin masa të reja të “bllokimit” social.

Në Shtetet e Bashkuara, nga ana tjetër, numri i përgjithshëm i njerëzve të infektuar tejkaloi 7 milion, me numrin e vdekjeve nga efektet e infeksionit COVID-19 që arriti në 200,000, më e larta në botë.

“Numri në rritje i njerëzve të infektuar me virusin, rivendosja e kufizimeve, ngadalësimi i rimëkëmbjes ekonomike dhe ngërçi në negociatat e stimulimit të SHBA, kanë vështirësuar rikuperimin e brishtë të kërkesës për karburant,” thotë Stephen Brennock i PVM.

Të dhënat e fundit tregojnë se rimëkëmbja e ekonomisë amerikane, konsumatori më i madh i naftës në botë, po ngadalësohet, gjë që gjithashtu mund të dobësojë kërkesën.

Kështu, kërkesa mesatare katër-javore për benzinë ​​në Shtetet e Bashkuara është rreth 9 përqind më e ulët se në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Numri i njerëzve të infektuar me koronavirus po rritet fuqishëm në pjesë të tjera të botës, kështu që po futen kufizime të reja që do të kufizojnë udhëtimin dhe kërkesën për karburante.

Në Indi, për shembull, rafinimi i naftës ishte 26 përqind më i ulët në gusht sesa në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, pasi kërkesa për karburante ra nga përhapja e presionit të infektimit mbi aktivitetet industriale dhe të transportit.

Çmimet janë gjithashtu nën presion për shkak të indikacioneve që furnizimi me naftë në tregun botëror mund të rritet në javët e ardhshme. Ndër të tjera, Libia pritet të rifillojë eksportet së shpejti.

Në prill, për shkak të krizës COVID, çmimet e naftës u zhytën në nivelet e tyre më të ulëta në 20 vjet. Por më vonë ata kompensuan shumë nga këto humbje, falë masave të mëdha stimuluese fiskale dhe monetare në ekonomitë më të mëdha në botë, të cilat nxitën një rimëkëmbje të aktivitetit ekonomik dhe kështu kërkesën për naftë.

Lëvizja e mëtejshme e çmimeve të naftës do të varet kryesisht nga sa shpejt do të rimëkëmbet ekonomia botërore. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts