Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Intoleranca ushqimore, “nëna e problemeve” në organizëm

Intoleranca ushqimore është një reagim kronik i organizmit ndaj ushqimeve qe konsumohen me shpesh (të tilla si gruri, qumështi, domate, vaj, mish, kafe etj)

Simptomat nuk shfaqen menjëherë pas marrjes së ushqimit, si në rastin e alergjive . Ato mund të shfaqen pas 2-3 ditë ose më shumë pas konsumimit te nje ushqimi te caktuar. Nga ushqimet qe përdoren shpesh, mund të shfaqet reagimi i vazhdueshëm i organizmit ndaj tyre.

Reagimet mund të paraqiten në formë të “maskuar”, kjo do të thotë qe ne qoftë se një person që konsumon në ditë nje ushqim qe nuk mund të tolerojë, ai kurrë nuk mund të dyshojnë qe ushqimi eshte shkaku i problemeve te tij.

Simptomat dhe ndryshimet mund të shfaqen tek çdo organ ose sistem, duke implikuar funksionet e tyre.

Simptomat nuk janë në proporcion me sasinë e ushqimit. Edhe sasi të vogla të ushqimit mund të shkaktojnë intolerancë ushqimore.

Patologji të lidhura me intolerancën ushqimore

Literatura e mjekesise se nutricionit referon per patologji te shumta të lidhura me intolerancën ushqimore .

Patologjite më të zakonshme me shkak intolerancen ushqimore jane:

 1. Probleme te aparatit tretës (meteorizem, mostretje, ulcera duodenale, kolit ulçeroz, diarre, sëmundja Crohn, sindromi i zorrës se irrituar, gastrit etj)
 2. Sëmundjet e lëkurës ( ekzema, psoriazis, akne kryesisht ne fytyre, dermatit etj)
 3. Crregullime metabolike (diabeti, kolesterol i lartë, amenorrhea, dismenorrhea etj)
 4. Semundje alergjike (riniti alergjik, bronkit, astma bronkiale etj)
 5. Dhimbje koke (migrenë, neuralgji)
 6. Kriza neurovegjetative, sëmundje mendore, epilepsi, disa forma të skizofrenisë.
 7. Arthritis, arthrosis, myalgji
 8. Hipertension, semundje te zemrës, takikardi, spazma e gjymtyrëve të poshtem .
 9. insufficence renale, cistit kronik, urinim i pavullnetshëm, infeksione vaginale, sterilitet
 10. Hipo dhe hiperthiroidizem
 11. Lodhje kronike, ndryshime te humorit, kriza paniku, stres te vazhdueshem..

E thënë me fjale te thjeshta, intoleranca ushqimore është një “bombë në sistemin tonë imunitar”, një helmim i vazhdueshëm i organizmit tonë.

Obeziteti dhe intoleranca ushqimore

Shumë shpesh ne i nenshtrohemi një diete hipokalorike, por ne te shumten e rasteve pa rezultat, nuk biem ne peshë. Një faktor qe duhet fajësuar është intoleranca ushqimore.

Ushqime të tilla si sallata, peshku, karrota, pule etj janë konsideruar si “të lehta” dhe ato janë zakonisht pjese kryesore e dietave të ndryshme.

Megjithatë, në qoftë se ne nuk mund të tolerojmë këto ushqime, ato nuk metabolizohen ne menyre korrekte dhe keshtu “bllokojne” organizmin tonë.

Testi i Intolerances ushqimore tregon ato ushqime që duhen shmangur për një periudhë të caktuar kohe (zakonisht 2-3 muaj) dhe rezultatet (humbje peshe) janë spektakolare, madje edhe në javët e para!

Pse kemi rezultate të tilla spektakolare edhe ne obezitet?

Shumë persona obeze kane patur renie te konsiderueshme ne peshe, falë testit të intolerancës ushqimore. Ata kane humbur peshë, ndërsa kane konsumuar vakte normale .

Magjike ? Jo ne mjeksi nuk ka magji.

Çdo person ka nevojë për një kalorazh te caktuar në ditë, për balancimin e nevojave tij energjitike (pa humbur ose pa marre peshe ).

Për shembull, një njeri me metabolizmin normale dhe një punë të përditshme (të tilla si punë zyre) ka nevojë për rreth 3000 kcal në ditë. Por, nëse ky njeri ka intolerancë ndaj disa ushqime, sa herë që ai do të konsumojnë këto ushqime, trupi i tij do të reagojë, pasi ato jane toksike per te .Mbrojtja më e thjeshtë e trupit në raste të tilla është që të ngadalësojë metabolizmin, duke u përpjekur në këtë mënyrë të ngadalësoje hyrjen e këtyre elementeve toksike në gjak.

Atëherë, ky njeri me metabolizim te ngadaltë ka nevojë për më pak kalori në ditë. Mos harroni këshilla “klasike” e dietologut eshte sugjerimi me dieta rreth 2000 kcal / ditë, në mënyrë për të mbajtur peshe stabile, dhe dieta me 1000-1500 kcal / ditë në qoftë se dëshirojme të humbim peshë.

Eshte teper e njohur thenia se 2000 kcal / ditë janë të mjaftueshme për një njeri me aktivitet normal. Por atëherë, literatura mjekesore, per dekada me radhe e deri me sot, qe përdoret në universitete sugjeron që një njeri normal ka nevojë për rreth 3000 kcal / ditë fajëson “ndryshimin e stilit te jetes”, dhe “efort fizik minimal “, etj. Por nuk është kështu. Gjërat janë më të thjeshta.

Le të shohim se çfarë ndodh kur nje njeri qe i nenshtrohet nje regjimi ushqimor dhe aktiviteti fizik normal bën testin e intolerancës ushqimore.

Në bazë të rezultateve të testit dhe veçanerisht nje dete te personalizuar dhe programi ushqimor, ky njeri heq nga dieta e tij ushqimore ato ushqime që i shkaktojne intolerancë ushqimore. Metabolizmi i tij do të kthehet në normalitet përsëri. Trupit te tij përsëri do ti duhet 3000 kcal / ditë. Por tani, me metabolizmin e tij te ri ai kthehet në normalitet, dhe ka nevojë për 3000 kcal / ditë, që nënkupton se dita ushqimore me 2000 kcal / ditë, rezulton tashme hipokalorike per metabolizmin e tij te ri (pa ushqimet qe i shkaktojne intolerance). Në të njëjtën kohë, me metabolizmin e tij te ri ai kthehet në normalitet.Ky person është më energjik, ecën më shumë, luan me fëmijët e tij më shumë. Ai gjithashtu rrit nivelin e tij të efortit fizik, kështu që ai shpenzon edhe më shumë kalori .

Pra, kjo është ajo që ndodh pas testit të intolerancës ushqimore.

Nuk ka asgje te jashtzakonshme, askush nuk synon per nje recetë magjike për humbjen e peshës, thjesht hani më pak dhe ushqimet qe sigurojne nje metabolizem normal duke hequr ato qe shkaktojne intolerance pra ngadalesim te metabolizmit.

Shënim: Shumat e kalorive përmendura më lart janë perzgjedhur për të lehtësuar të kuptuarit e shembullit.

Obziteti është vetëm maja e ajsbergut

Rreziqet e shumta për shëndetin tonë janë të fshehura nën guacken e obzitetit.

E njëjta gjë ndodh me intolerancën ushqimore. Shmangja e intolerances ushqimore eshte nje arme e fuqishme kunder obezitetit..

Testi citotoksik eshte metoda më e besueshme diagnostike e intolerancës ushqimore.Me kete test  ne mund të kontrollojme të gjitha ushqimet themelore të dietës sonë të përditshme si : drithëra, mish, peshk, produktet e qumështit, vezët, vajra, fruta, perime, ushqime pikante pije,, etj

Testi citotoksik është një provë laboratorike qe kryhet nga laboratorë të specializuar posaçërisht per intolerancat ushqimore . Teknika është e bazuar në monitorimin e veprimit midis qelizave të bardha të gjakut (limfociteve T-hellper dhe alergeneve ushqimore). Testi kryhet me gjak dhe rezultati eshte specifik per cdo pacient.

Terapia përbëhet nga shmangia e konsumit të gjitha atyre ushqimeve që shkaktojne intolerancë ushqimore, si dhe ushqime që u përkasin të njëjtës familje biologjike,

Periudha e shmangies nga dieta e ketyre ushqimeve  varet nga shkalla e reagimit të çdo ushqimi, siç është përcaktuar nga testi.(niveli i intolerances ushqimore nga grada 0 deri ne 4)

Për shembull, në një nivel intolerance grada 2, udhëzimi për këtë ushqim është: “Krejtësisht i ndaluar për 2 muaj, me pas lejohet 1 here ne jave nga muaji III-V”

Jini te vemendshem ndaj shenjave qe organizmi juaj shfaq. Te dhenat boterore tregojne se 45% e popullsise vuajne nga intoleranca ushqimore!/fithealth/

/tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com