Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

PASOJA/ Hulumtimi: vdekje nga Fake për COVID-in, u pi dhe “urinë lope”

Në tre muajt e parë të këtij viti, të paktën 800 njerëz në mbarë botën vdiqën për shkak të dezinformatave për koronavirusin, njoftuan shkencëtarët.

Sipas rezultateve të një studimi të botuar në Gazetën Amerikane të Mjekësisë Tropikale dhe Higjenës, rreth 5.800 persona u shtruan në spital për shkak të pasojave të besimit të informacionit të rremë në rrjetet sociale, raporton BBC.

Shumë vdiqën pasi pinë pastrues me bazë metanol ose alkool, duke besuar gabimisht se këto produkte mbronin ose kuronin virusin.

Organizata Botërore e Shëndetit ka paralajmëruar se epidemia e lajmeve të rreme ose “infodemia” e lidhur me COVID-19 po përhapet aq shpejt sa vetë virusi, dhe teoritë e komplotit, thashethemet dhe stigmatizimi në shoqërinë e pacientëve kanë kontribuar në vdekje dhe lëndime.

Shumë viktima ndiqnin këshilla që ngjasonin me aso të besueshme shëndetësore – të tilla si konsumimi i sasive të mëdha të hudhrës dhe gëlltitja e sasive të mëdha të vitaminave si një mënyrë për të parandaluar infeksionin, thanë autorët e studimit.

Të tjerët konsumonin pije si urina e lopës.

Një sjellje e tillë mund të ketë pasoja të rënda për shëndetin e atyre njerëzve, paralajmëruan shkencëtarët.

Ata përfundojnë se i takon organeve ndërkombëtare, qeverive dhe rrjeteve sociale të luftojnë epideminë e informacionit të rremë.

Kompanitë e teknologjisë që administrojnë rrjetet sociale janë kritikuar që reagojnë ngadalë dhe pamjaftueshëm ndaj problemit, dhe legjislaturat janë gjithashtu të ngadalta për të rregulluar përgjegjësinë për përhapjen e lajmeve të rreme.

Sipas një studimi të kryer nga BBC, janë gjetur lidhje midis dezinformatave për virusin dhe sulmeve, zjarrvënieve apo vdekjeve.

Thashethemet që përhapeshin në internet në Indi çuan në një sulm të turmave mbi viktimat ose helmime masive në Iran.

Inxhinierët e telekomunikacionit pësuan kërcënime dhe u sulmuan, dhe pikave telefonike iu vu zjarrin për shkak të teorive të komplotit që përhapeshin nëpër internet.

Rrjetet sociale lejuan mashtruesit të përfitonin nga pandemia, duke shitur agjentë joefektivë kundër virusit, kështu që njerëzit paguanin para për “përgatitje minerale të mrekullueshme” dhe morën zbardhues të holluar.

Ndërsa afrohet dita kur vaksina e parë e koronavirusit e shkaktuar nga COVID-19 do të shfaqet në treg, kundërshtarët e vaksinimit mund të bindnin njerëzit të mos vaksinohen përmes mediave sociale.

Përfitimet e vaksinimit mund të dëmtohen nga dezinformata, paralajmërojnë mjekët.

Përkundër faktit se rrjetet sociale tani largojnë ose shënojnë si të pasakta të gjitha keqinformimet në lidhje me koronavirusin, një studim i kohëve të fundit në SHBA tregoi se 28 përqind e amerikanëve besojnë se miliarderi amerikan Bill Gates dëshiron të implantojë mikrocipet tek njerëzit me ndihmën e vaksinave. /tesheshi.com/ 

auto pjese dak

Related posts