Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Hulumtimi i Harvardit: rrezik i ulët infeksioni në aeroplanë

Rreziku i kontraktimit të virusit koronavirus në aeroplan është, me masa sigurie, shumë i ulët, shumë më i ulët se në dyqane apo restorante, njoftoi Harvard të martën.

Një raport nga shkolla e shëndetit publik tregon se rreziqet “mund të reduktohen në nivele shumë të ulta përmes një kombinimi të masave të kontrollit të infeksionit”.

Kërkimi u financua nga grupi Airlines për Amerikën, i cili bashkon linjat ajrore dhe prodhuesit e pajisjeve të avionëve, në një kohë kur kompanitë amerikane po regjistrojnë miliarda dollarë humbje çdo muaj për shkak të një rënie prej 65 përqind të xhiros për shkak të virusit koronar.

Linjat ajrore amerikane kanë 50 përqind më pak fluturime sesa në vitin 2019.

Masat e përforcuara

Sondazhi zbuloi se pasi linjat ajrore futën detyrimisht maska, intensifikuan pastrimet dhe ndryshuan procesin e hipjes dhe zbarkimit, “ka shumë pak prova të infeksionit gjatë fluturimit”.

Avionët thuhet se kanë sisteme ventilimi që ndryshojnë ajrin mesatarisht çdo dy deri në tre minuta, duke hequr 99 përqind të grimcave me madhësi të virusit koronar.

Shkencëtarët gjithashtu tregojnë se maskat ulin ndjeshëm rrezikun e transmetimit të sëmundjes.

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ka rekomanduar që pasagjerët dhe ekuipazhi në aeroplanë dhe aeroporte të mbajnë maska ​​për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

Rezultatet e studimit përkojnë me gjetjet e një studimi të Departamentit të Mbrojtjes të SHBA të lëshuar në fillim të këtij muaji që gjithashtu tregoi se rreziku i infektimit gjatë fluturimit është shumë i vogël. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts