Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

TENSIONET/ Hapja e kufijve me Shqipërinë e jo vetëm, Serbia acarohet me Malin e Zi: pse jo me ne?

Serbia është ndjerë ligsht që Mali i Zi paralëjmëroi hapjen e kufijve me Shqipërinë e vende të tjera pas fundit të krizës koronare, e jo me të.

Në kulmin e një krize politike mes tyre, Beogradi e ka paragjykuar këtë vendimmarrje të njëanshme të Podgoricës, duke mos qenë i bindur në kritere thjesht shëndetësore.

Ministri serb i Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit Rasim Ljajiç tha se të gjithë në rajon do të vuanin nëse, pas vendimit të Malit të Zi për të mos hapur kufijtë me Serbinë më 1 qershor, ajo po hynë në një spirale masash dhe kundërmasash.

Ai i tha Radio-Televizionit të Serbisë se nuk e sheh logjikë ekonomike në atë vendim të Podgoricës, dhe shtoi se situata epidemiologjike në rajon ishte e tillë që mundësonte kalimin më të lehtë të kufirit.

“Mali i Zi ka një interes të ketë marrëdhëniet më të mira të mundshme me Serbinë, nëse asgjë tjetër, për shkak të numrit të madh të turistëve tanë që kalojnë verën e tyre atje, dhe Serbia gjithashtu eksporton më shumë se 750 milion euro mallra në Mal të Zi, veçanërisht në muajt e verës”, tha Ljajic.

Duke komentuar deklaratën e ambasadorit malazez në Beograd se vendimi nuk ishte përfundimtar, ai tha se ai shpresonte që qytetarët serbë të mund të udhëtonin në Mal të Zi nga 1 qershori, “ashtu si Serbia ka hapur kufijtë e saj për të gjithë udhëtarët”.

Të hënën, kryeministri malazez Dushko Markoviç njoftoi se Mali i Zi do të hapë kufijtë e saj me vendet me më pak se 25 njerëz të infektuar për 100,000 banorë, duke përfshirë Kroacinë, Slloveninë, Austrinë, Gjermaninë, Hungarinë, Shqipërinë dhe Greqinë.

Më herët, kryeministrja Ana Brnabiç deklaroi se vendi nuk do të mbyllë kufijtë për qytetarët malazezë, por u bëri thirrje qytetarëve të Serbisë që të mos shkojnë me pushime aty ku janë të padëshirueshëm. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com