Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Guterres: Ç’e mundon botën sot dhe ku gjendet zgjidhja

“Bota po përballet me shumë sfida shumëpalëshe dhe një mungesë të zgjidhjeve shumëpalëshe,” tha të hënën sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, duke hapur një samit virtual për të shënuar 75-vjetorin e organizatës.

“Askush nuk dëshiron një qeveri botërore, por ne duhet të punojmë së bashku për të përmirësuar qeverisjen botërore,” tha ai, duke shtuar se pandemia COVID-19 tregoi se sistemi shumëpalësh nuk po funksionon siç duhet në krizën më të rëndë që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Në një botë të ndërthurur, ne kemi nevojë për multilateralizëm të rrjetëzuar, në të cilin familja e KB, institucionet financiare ndërkombëtare, organizatat rajonale, blloqet e tregtisë dhe të tjerët do të bashkëpunojnë më mirë dhe më me sukses,” tha Guterres.

“Ne gjithashtu kemi nevojë për multilateralizëm gjithëpërfshirës, ​​i cili do të përfshijë shoqërinë civile, qytete, kompani, autoritete lokale dhe të rinj,” tha ai.

Në këtë samit, rreth 180 udhëheqës duhet të performojnë përmes videove të para-regjistruara, të cilat nuk duhet të zgjasin më shumë se tre minuta.

Midis tyre janë 132 krerë të shteteve dhe qeverive.

Të njëjtët udhëheqës do të mbajnë fjalime në Asamblenë e Përgjithshme vjetore të KB për shtatë ditë, duke filluar nga e marta, e cila, gjithashtu për shkak të pandemisë COVID-19, do të jetë virtuale, me video jo më shumë se 15 minuta. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts