Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Greqia nuk është Shqipëri: shpërndahet parlamenti, qetë e qetë në zgjedhje të parakohshme

Presidenti grek pranoi kërkesën e kryeministrit Alexis Tsipras për të shpërndarë parlamentin, i cili është një hap formal ndaj zgjedhjeve të parakohshme, të cilat Tsipras i ka thirrur për në korrik, pas humbjes së zgjedhjeve për Parlamentin Europian.

Tsipras i thërret këto zgjedhje katër muaj para përfundimit të mandatit, pasi partia opozitare e djathtë Demokracia e Re, mposhti Syriza-n e majtë me 9.5 për qind në zgjedhjet evropiane muajin e kaluar.

Qeveria ka sugjeruar që zgjedhjet të mbahen më 7 korrik.

Tsipras tha se nuk do të humbte kohë në fushatë deri në fund të mandatit të tij në tetor, gjë që mund të prishë progresin ekonomik të arritur gjatë viteve të fundit.

Në pushtet për katër vjet, Tsipras i konsideronte zgjedhjet evropiane një votë besimi në politikën e tij.

Por me sa duket nuk arriti të kapitalizojë rimëkëmbjen ekonomike të vendit dhe përmirësimin e treguesve makroekonomikë.

Grekët janë duke u rikuperuar nga një recesion i thellë dhe ende vuajnë nga një normë papunësie prej 18 përqindësh, kryesisht në Evropë.

Ndryshe nga fqinji verior – Shqipëria, e zhytur në një krizë të paprecedent politike, Greqia shkon e qetë në zgjedhje të parakohshme, pa asnjë tension politik, e ko falë një standarti: humb votëbesimin, shkoj në zgjedhje për rikonfirmim. /tesheshi.com/    

 

auto pjese dak

Related posts