Gjithçka mbi super vlerat e lëngut të karrotave

Vlerat e karotës po dhe lëngu i saj janë të jashtëzakonshme. Nëse lexoni se çfarë ndikimi ka në organizëm e sigurt nuk do ti ndaheni më.

“Është zbuluar që karota pastron mëlçinë. Lëngu i karotës pastron organizmin në mënyrë efektive nga ndotjet . Organizmi pastrohet aq intensivisht nga ndotjet që janë nxjerrë jo vetëm me anë të jashtëqitjes dhe urinës por edhe nga poret e lëkurës. Këto ndotje të shkrira përmbajnë pigmentin e verdhë ose portokalli, prandaj lëkura nganjëherë zverdhet. Kjo vetëm dëshmon rreth një proces tepër intensiv të mëlçive.

Shëron kancerin, lidh radikalet e lira dhe shëron sëmundjet e stomakut dhe të zorrëve.

Ndikon në nxjerrjen jashtë të gurëve të tëmthi, pastron gjakun, forcon zemrën dhe sistemin e qarkullimit të gjakut, forcon organizmin, sidomos në rastin e ftohjes. Nëse keni rrufë, pikoni ne hundë lëng karote 3-4 herë në ditë. Lëngu i karotës ndihmon në raste e lodhjes dhe shton oreksin. Forcon dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve, përmirëson shikimin. Të çliron nga stresi, këshillohet në rastet e depresionit. Përdoret edhe për të shëruar infertilitetin.”

Çfarë përmban?

Vitamina PP, B2, B6, C dhe E.

Shumë hekur, kobaltin, bakër, Beta-karoten që e bën atë një prej mbrojtësit më të fort të imunitetit.

Karota forcon membranat mukoze në të gjithë organizmin, duke e mbrojtur atë nga hyrja e viruseve dhe e baktereve.

Gjithashtu vepron si faktor të kopjimit të gjeneve në bërthamën e qelizave. Metabolizmi mund të stimulohet dhe aktivizohet vetëm nga karotina.

Lëngu i karotës ka gjithashtu shumë vitaminën A. Ai stimulon sintezën e albuminit dhe inkurajon rritjen e organizmit. Prandaj është shumë i këshillueshëm për fëmijët e prapambetur në aspektin fizik dhe mendor.

Lëngu i karotës është gjithashtu burim i pazëvendësueshëm selenit.

Seleni është mikroelementi më i rëndësishëm për të mbajtur funksionimin e shëndetshëm të imunitetit. Ai mbron qelizat nga proceset e liga. Lëngu i karotës mund të përdoret së bashku me çdo lëng tjetër./tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts