Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Gjeostrategji apo tregëti? Trump: ja pse po dërgojmë trupa në Arabinë Saudite

Gjeostrategji apo tregëti? Për çfarë SHBA po i ofrojnë ndihmë ushtarake Arabisë Saudite? Mundet të jenë të dyja, sigurisht në përpuethshmëri më njëra-tjetrën. Vetë presidenti Trump sqaron kur thotë:

“Me kërkesën time, Arabia Saudite ka pranuar të na paguajë për gjithçka që bëjmë. Kjo është e para. Arabia Saudite dhe vendet e tjera së shpejti, por Arabia Saudite ka pranuar të na paguajë gjithçka që bëjmë për t’i ndihmuar ata dhe për ta vlerësuar”, thekson kreu i Shtëpisë së Bardhë.

Siç dihet, Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar vendosjen e 3,000 trupave në Arabinë Saudite, si dhe dërgimin e shumë pajisjeve ushtarake, sipas një deklarate të Pentagonit.

Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper ka aprovuar një veprim të tillë pas një kërkese të Komandës Qendrore të SHBA-së.

Pajisjet përfshijnë dy skuadrone luftarake, një krah të Ekspeditës Ajrore (AEË), dy bateri Patriot dhe një sistem terminal të lartësisë së lartë (THAAD).

“Prandaj, kjo përfaqëson një tjetër forcë shtesë që është miratuar në muajin e kaluar”, tha Jonathan Hoffman, një zëdhënës i Pentagonit.

Deklarata shtoi se Esper kishte njoftuar Princin e Kurorës saudite, Muhamed bin Salman për vendosjen shtesë të trupave për “të siguruar dhe përmirësuar mbrojtjen e Arabisë Saudite”.

“Që nga maji, Departamenti i Mbrojtjes ka rritur numrin e trupave për rreth 14,000 në fushën e përgjegjësisë së Komandës Qendrore të SHBA, që është një investim në sigurinë rajonale”, shton deklarata.

Pentagoni gjithashtu tha që Uashingtoni nuk provokon konflikt me Iranin, por ishte i gatshëm t’i përgjigjet çdo krize dhe të mbrojë forcat dhe interesat amerikane në rajon. /tesheshi.com/

THE LAST I CHECKED, OUR MILITARY WAS NOT FOR RENT!IMPEACH!~~~~~~~~~~~TRUMP: "Are you ready? Saudi Arabia at my request has agreed to pay us for everything we are doing. That is a first. Saudi Arabia, and other countries soon now, but Saudi Arabia has agreed to pay us for everything we are doing to help them and we appreciate that."

Posted by Rob Hunyady on Friday, 11 October 2019

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com