Gazprom: si (nuk)po ngopet Europa me gaz rus

Eksportet ruse të gazit në Evropë regjistruan një rekord të ri në 2018, pavarësisht nga tensionet diplomatike dhe synimi i Bashkimit Evropian për të reduktuar varësinë e saj nga Rusia, njoftoi Gazprom.

Gazprom, i cili ka një monopol në eksportet e tubacionit të gazit, ka shitur 201 miliardë litra gaz në 2018 në Evropë ose në Turqi, ose 3.5 përqind më shumë se një vit më parë, tha drejtori i përgjithshëm i kësaj kompanie, Aleksei Miller për mediat ruse.

Këto eksporte përbëjnë shumicën e shitjeve të gazit në Evropë dhe pjesa e dytë, e hapur për konkurrencë, realizohet përmes shitjes së gazit natyral të lëngshëm.

Rusia thekson një rritje të vazhdueshme të kërkesës evropiane për gazin rus në mbrojtjen e planeve të reja të tubacionit të gazit në të gjithë Turqinë ose Detin Baltik, por Bashkimi Evropian heziton dhe ka vuajtur për vite në kërkim të burimeve të ndryshme të furnizimit me gaz.

Gazprom mbulon rreth një të tretën e kërkesës evropiane të gazit.

Prodhimi total i gazit është rikuperuar nga më shumë se pesë për qind në 2018 në 497.6 miliardë m3, tha Miller. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts