Gati manovrat e NATO-s, më të mëdhatë pas Luftës së Ftohtë: pse ushtarët hollandezë detyrohen të blejnë pizhame të dyqanet norvegjeze?

NATO ka përfunduar pregatitjet dhe është në prag të nisjes të një stërvitjeje e cila konsiderohet si më e madhja që pas Luftës së Ftohtë. “Trident moment” do të jetësohet në veri të Norvegjisë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, tha se manovrat janë një ballafim me sfidat ekzistuese të sigurisë, duke shtuar se ato nuk  drejtohen kundër askujt, por shërbejnë si një provë e aftësive të mbrojtjes të Aleancës.

“Ne jetojmë në një botë më të rrezikshme dhe më të paparashikueshme ndaj kërcënimeve dhe sfidave të reja”, tha Stoltenberg, duke shtuar se Rusia udhëheq një politikë që nuk heziton të përdor forcën kundër fqinjëve, që gjithsesi pra, e ka çuar “gjuhën aty ku dhemb dhëmbi”.

Do jenë afro 50,000 trupa që do të marrin pjesë në manovra, e që do të përfshijnë tokën, detin dhe ajrin. Trupat ushtarake nga vendet partnere të Suedisë dhe Finlandës, do të bashkohen me ato nga të 29 vendeve, anëtarë të NATO-s.

Rreth 10,000 tanke, 150 avionë luftarakë, 60 anije luftarake do të simulojnë një luftë në të cilën do të marrë pjesë dhe luftëanija amerikane “Harry S Truman”.

Manovrat  do të zgjasin nga 31 tetori deri më 7 nëntor.

Forcat aleate do të ndahen në forcat jugore dhe veriore. “Veriu”, i udhëhequr nga forcat amerikane, norvegjeze dhe kanadeze, së pari do të sulmojë, dhe pastaj “jugu” do të hakmerret ndaj sulmit të udhëhequr nga brigada gjermane, italiane dhe britanike.

Këto manovra do të mbahen në pjesën veriore të Evropës dhe temperaturat e ulëta do të jenë një sfidë e madhe për ushtarët e NATO-s dhe pajisjet ushtarake.

Edhe pse ky fakt njihet gjerësisht, komanda e ushtrisë holandeze bëri një lëshim të pakuptueshëm dhe dërgoi afër një mijë ushtarë në veri të Norvegjisë pa uniforma dimërore.

Media norvegjeze informon se kjo situatë bëri që çdo ushtar holandez të merrte nga një mijë euro dhe një ditë të lirë për të blerë veshje të ngrohta e rroba të trasha, përfshirë dhe pizhame, në dyqanet në Norvegji. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts