Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Gati firma dhe me Shqipërinë, tjetër “vonesë” nga AstraZeneca për BE-në

AstraZeneca ka informuar Bashkimin Evropian se do të dorëzojë më pak se 90 milion doza të vaksinës së saj koronavirus në bllok në tremujorin e dytë, raporton Reuters, duke cituar një zyrtar të BE të paemër.

Sipas zyrtarëve të BE, të cilët ishin të përfshirë drejtpërdrejt në negociatat me prodhuesin britanik-suedez të barnave, kjo do të thotë që AstraZeneca do të japë më pak se gjysmën e numrit të vaksinave të rëna dakord për të furnizuar në BE në tremujorin e dytë.

Sipas kontratës së AstraZeneca me BE, e cila doli javën e kaluar, kompania ndërmori të shpërndajë 180 milion doza të bllokut në tremujorin e dytë.

Dyzet 40 milion doza në tremujorin e parë

Nëse dozat e vaksinave zvogëlohen, kjo mund të ndikojë në aftësinë e BE për të përmbushur synimin e saj për të vaksinuar 70 përqind të të rriturve deri në verë.

Një zyrtar i BE, duke folur në kushte anonimiteti, konfirmoi se AstraZeneca planifikon të japë rreth 40 milion doza në tremujorin e parë, e cila është përsëri më pak se gjysma e 90 milion dozave që duhej të jepte.

Një zëdhënës i kompanisë tha se ata shpresojnë të jenë në gjendje të harmonizojnë më mirë dërgesat me marrëveshjen e blerjes së vaksinave.

Komisioni Evropian, i cili koordinon negociatat me prodhuesit e vaksinave, nuk pranoi të komentonte mbi të dhënat.

Ndërkohë, qeveria shqiptare është në prag të nënshkrimit të një kontrate me AstraZeneca-n, që siç tha kryeministri Rama, ka mbetur vetëm firmosja. Fjala është për një sasi prej 360 mijë dozash, prej të cilave do mundësohej nisja e vaksinimit masiv. /tesheshi.com/  

auto pjese dak

Related posts