Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Franca nxit unitet në botën islame: thirrje nga Al-Azhar-i për kriminalizimin e akteve anti-muslimane

Imami i madh i xhamisë Al-Azhar të Egjiptit i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të kriminalizojë aktet “kundër muslimanëve” pas botimit të karikaturave të pretenduara të Profetit Muhamed në Francë, të cilat provokuan zemërimin e muslimanëve në të gjithë botën dhe u bën thirrje qeverive për të bojkotuar produktet franceze.

Karikaturat, të cilat muslimanët i konsiderojnë sakrilegji, u botuan në shenjë solidariteti me një mësues të cilit iu pre koka në 16 tetor për shfaqjen e karikaturave të Profetit Muhamed në klasë.

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zemëruar muslimanët duke thënë se ai do të dyfishojë përpjekjet për të parandaluar besimin konservator islam nga minimi i vlerave franceze.

Shejh Ahmed al-Tayeb, kreu i një universitetiy 1-vjeçar, tha se Al-Azhar kundërshtoi me forcë përdorimin e ndjenjave anti-muslimane për të fituar votuesit në zgjedhje.

Nga ana tjetër, Presidenti egjiptian Abdel Fatah al-Sisi tha që fyerja e 1.5 miliard muslimanëve nuk është liri e fjalës, por ai refuzoi çdo formë të dhunës në emër të mbrojtjes së fesë dhe simboleve fetare.

Ndërsa Turqia ka njoftuar se do të marrë të gjitha hapat juridikë dhe diplomatikë kundër karikaturës së Presidentit Erdogan në gazetën satirike Charlie Hebdo. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts