FOTO/ Si e ka rrënuar lufta qytetin e vjetër të Mosulit

Dy vjet pasi kryeministri irakian Haider al-Abadi e shpalli atë të çliruar nga shteti islamik i Irakut dhe grupi i armatosur i Levantit (ISIL, gjithashtu i njohur si ISIS), qyteti i vjetër i Mosulit mbetet kryesisht në rrënoja. 

Kjo pjesë historike e qytetit të dytë më të madh të Irakut ka qenë shtëpia e gjysmë milioni njerëzve përpara se ISIL të merrte kontrollin në vitin 2013. Kjo zonë e banuar dendësisht në rripin perëndimor të Tigrit ka qenë qendra ekonomike dhe zemra rrahëse e Mosulit.

Kur luftëtarët ISIL ishin vendosur në rrugët e Mosulit, qyteti i vjetër u bë objektivi i disa prej sulmeve më të rënda ajrore të koalicionit dhe bombardimeve të ushtrisë irakiane. 

Kombet e Bashkuara thonë se 5,000 ndërtesa janë dëmtuar në qytetin e vjetër, ndërsa 500 janë shkatërruar plotësisht. Disa lagje janë zhdukur tërësisht. 

Përpjekjet për të rindërtuar janë penguar nga një komunë jo e pajisur dhe ajo që autoritetet lokale thonë se është mungesa e fondeve. Shumë banorë, si 75-vjeçari Qassim Yahya, fajësojnë korrupsionin e shfrenuar për mungesën e përparimit. 

Komplikimet e mëtejshme të ndihmave janë për shkak të rreziqeve pasi ka ende mjete shpërthyese të cilat janë të groposura apo gjenden nën rrënojat. Rreth 80 vetë kanë humbur jetën nga pajisjet e improvizuara shpërthyese (IEDs) dhe minat tokësore që nga çlirimi i qytetit në korrik të 2017-ës, sipas USAID. 

Përkundër mosmarrëveshjeve, disa banorë janë kthyer vazhdimisht në zonë për të rindërtuar shtëpitë e tyre dhe për t’iu kthyer jetës normale, duke rihapur bizneset e vogla si çajtoret dhe tregun e frutave.

Luftëtarët e ISIL hapen vrima të mëdha në mes të ndërtesave në mënyrë që ata të mund të lëviznin lirshëm nga njëri në tjetrin gjatë sulmeve ajrore të koalicionit.

 

Xhamia e Al Musafi është një nga vendet e pakta të adhurimit që i ka mbijetuar bombardimeve ajrore.

 

Grabitjet ka qenë një problem i madh që kur qyteti u çlirua nga forcat irakiane.

 

Luftëtarët ISIL-it bënë qëndrimin e tyre të fundit në Qytetin e Vjetër, duke shfrytëzuar shumicën e rrugëve dhe oborret e ngushta të zonës.

 

Qyteti i Vjetër ishte zemra e aktivitetit ekonomik të Mosulit.

 

Qassim Yahya, 75 vjeç, përgatit mëngjesin në një çajtore në Qytetin e Vjetër. Ai thotë se ka parë qindra njerëz të prerë apo të hedhur jashtë ndërtesave nga luftëtarët ISIL.

 

Gjatë luftës, mjetet shpërthyese të improvizuara me automjete (VBIEDs) ishin një nga mjetet më efektive të ISIL për të shkaktuar viktima ushtarake dhe civile.

 

Më 22 janar, guvernatori i Nineveh nxori një urdhër për të arrestuar një person që fotografoi dhe xhiroi qytetin e vjetër të Mosulit.

 

Mosuli ishte një nga qytetet më të larmishme në Lindjen e Mesme pasi aty jetoni krah për krah myslimanët, të krishterët dhe hebrenjtë.

 

Mbi 5.000 ndërtesa janë dëmtuar në Mosulin e vjetër, sipas Kombeve të Bashkuara.

 

Dy vjet pasi u shpall i çliruar, qyteti i vjetër i Mosulit mbetet kryesisht nën rrënojat.

/tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts