Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Foto: një nga plazhet më të famshme turke, gati për sezonin me distancë sociale….edhe në det!

Një nga plazhet më të famshme të Turqisë – Konyaalti po përgatitet për sezonin turistik pas pandemisë koronavirus.

Si pjesë e përgatitjeve në plazhin e famshëm të Antalias, i cili njihet si kryeqyteti i turizmit, distanca sociale do të sigurohet dhe gjatë notit.

Për të respektuar distancën sociale, në plazh janë krijuar hapësira private prej nëntë metrash katrorë, mes të cilave distanca është deri në dy metra.

Rrjetat e diellit dhe cadrat vendosen sipas rregullit të distancës sociale, gjithashtu, janë përgatitur hapësira speciale për individë me aftësi të kufizuara.

Në hyrje të plazhit të famshëm Konyaalti ka një tryezë me dhjetë rregulla që vizitorët duhet të ndjekin gjatë qëndrimit të tyre.

Veshja e një maskë mbrojtëse do të jetë e detyrueshme gjatë qëndrimit tuaj në zona të zakonshme, ndërsa shezlongët do të dezinfektohen pas çdo përdorimi.

Pirja e duhanit është e kufizuar në plazhin Konyaalti, si pjesë e masave kundër përhapjes së koronavirusit, dhe vizitorët që nuk dëshirojnë të marrin me qira një shezlong në kuvertë, u lejohet të përdorin dyshekë dhe çadra personale në zonën e caktuar.

Vizitorët në plazh do të ndalohen të ecin pa këpucë, ndërsa ata që shkelin rregullin e distancës sociale ndërsa notojnë, do të paralajmërohen nga rojet e plazhit.

Koordinatori i Fondacionit Antalya për Edukimin e Mjedisit në Turqi (TURCEV), Lokman Atasoy, tha që ky është një projekt i nisur në plazhin Konyaalti për të mbrojtur shëndetin publik.

Ai theksoi se respektimi i masave të shkruara në tabelë që varen në hyrje të plazhit do të jetë i dobishëm për të gjithë vizitorët.

Prof. dr. Ata Nevzat Yalcin nga Departamenti i Sëmundjeve Infektive dhe Mikrobiologjisë, Shkolla e Mjekësisë Universitare Akdeniz konfirmoi se deti nuk paraqet rrezik në këto kushte.

“Eshtë e nevojshme të mbash një distancë edhe gjatë notit. Transmetimi i infeksionit në det kryesisht shkaktohet nga teshtima dhe pështyma e personit të infektuar. Prandaj, ka pak mundësi për infeksion në det nëse vizitorët respektojnë masat “, përfundoi Yalcin. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com