Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Formula 1, as Corona s’e ndal Mercedesin: Bottas fiton në fillimin e sezonit

Asnjëherë nuk është parë një garë në Formula 1 në një mjedis më të pazakontë: shkallët e zbrazëta ishin një parakusht që sezoni i cirkuidit më të shpejtë të fillonte gati katër muaj me vonesë, në vend që të anullohej lotësisht.

Gara përuruese e sezonit të 71-të të Formula 1 u mbajt në rrugën e Red Bull Ring në Spielberg, Austri, fusha vendase e ekipit Red Bull.

Gara u zhvillua në mbizotërimin e Mercedes: Vallteri Bottas e tejkaloi kampionin e botës Lewis Hamilton, por britaniku u penalizua për injorimin e flamurit të verdhë duke lëvizur tre pozicione mbrapa.

Kështu, në fillimin e garës, u rreshtuan Bottas, Verstappen (Red Bull), Norris (McLaren), Albon (Red Bull), Hamilton, Perez (Racing Point), Leclerc (Ferrari).

Bottas drejtoi garën, e ndjekur nga Verstappen, ndërsa Hamilton shpejt kaloi në Norris dhe Albon.

Por në xhiron e 11-të një tronditje për Red Bull: Max Verstappen, fituesi i dy garave të mëparshme në Austri, u desh të hiqte dorë për shkak të një dështimi të motorit. Pasoi një garë monotone e cila nuk mund të spostohej, edhe nga dalja e makinës së sigurisë në fillimin e të tretës së dytë të garës.

Bottas dhe Hamilton vazhduan të mbizotërojnë, dhe në 52-të nga 71 xhiro një makinë e sigurisë doli përsëri në pistë pasi George Russell (Williams) hoqi dorë. Menjëherë pas rifillimit, Kimi Räikkönen (Alfa Romeo) mbetet pa rrota, kështu që “Makina e Sigurisë” është në rrugën e duhur për herë të tretë!

Kur garën rifilloi më në fund, vetëm në 11 xhirot e fundit u ndje pak emocion. Bottas mbajti vendin e parë, ndërsa Albon i vendit të tretë u largua nga pista në përpjekje për të kapërcyer Hamilton. Komisionerët, duket se janë shumë të ashpër, fajësuan Hamilton për kontaktin dhe e ndëshkuan me 5 sekonda(!?).

Pra, në vend që të ndiqte Bottas për fitore – Hamilton duhej t’i dorëzonte vendin e dytë Charles Leclerc (Ferrari) i cili shfrytëzoi shumë nga tërheqjet e shumta. Jo vetëm kaq, kampioni botëror gjashtë herë mbeti pa vendin e tretë që shkoi për Norris.

Gara përfundoi me fitoren e Bottas para Leclerc dhe Norris, ndërsa pikë u fituan edhe Hamilton, Sainz (McLaren), Perez (Racing Point), Gasly (Alpha Tauri), Ocon (Renault), Giovanazzi (Alfa Romeo) dhe Vettel (Ferrari). /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts