Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

FILOZOFI/ Bernard-Henri Levy: Europa, nevojë për kthim në epokën Habsburgëve

Filozofi bashkëkohor francez, Bernard-Henri Levy, jo vetëm që nuk e mbështet politikën e kancelarit austriak Sebastian Kurz, por kërkon dhe sanksione kundër Austrisë.

Levy, i cili pritet të vizitojë Vjenën në mars, tha se Kurz ishte kundër presidentit francez Emmanuel Macron, frymë së këtij të fundit.

Në një intervistë me të përditshmen e Vjenës Kurier, Levy tha se nuk ka mendim të lartë të kancelarit Kurz, sepse siç theksoi, në qeverinë e tij janë përfaqësues të një partie, Partia e Lirisë (FPO), e cila u themelua nga nostalgjikët e e Nazizmit.

Ai tha se “nacionalizmi dhe populizmi e kanë çuar Evropën gjithmonë në shkatërrim dhe se në këtë mëkat është dhe partia e Kurz, ajo Popullore (OVP).”

Levy argumenton se Joerg Haider i Austrisë ka marrë sanksione për më pak gjëra dhe se një vendim i tillë tani duhet të sillet përsëri.

“Evropa nuk është një kafene në të cilën mund të urdhërohet vetëm ajo që kërkohet”, tha ai.

Levy sheh shkaqet e problemeve në Evropë në mungesën e guximit të evropianëve.

Ai sugjeron se evropianët të mos harroni që Evropa nuk është vetëm një kontinent, por ka njerëz dhe histori, dhe se ajo duhet të kthehet “në më të mirën e shpirtit të Habsburgëve”.

 “Kishte perandorie të këqija, por të mira, dhe Perandoria e Habsburgëve ishte e mirë”, argumenton Levy. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com