Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

FIFA: Ç’i bëri e ç’pritet t’i bëjë futbolli pandemia COVID

Shoqata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) ka vlerësuar humbjet e futbollit globalisht për shkak të pandemisë së virusit koronar në 14 miliardë dollarë.

Për shkak të përhapjes së COVID-19 në të gjithë planetin, 150 shoqata kombëtare të anëtarëve të FIFA-s kërkuan ndihmë financiare prej një totali prej 1.5 miliardë dollarësh nga fondi i urgjencës, i cili u krijua për këtë qëllim prej saj.

Olli Rehn, kryetari i komitetit të koronavirusit të FIFA-s, thotë se pandemia ka shkaktuar kaos në kalendarin e garave, zbrazur stadiumet dhe ka shkaktuar humbje të mëdha parash nga të drejtat e televizionit.

Evropa, më e humbura

“Eshtë një humbje e madhe dhe vlen për futbollin në tërësi, përfshirë akademitë e të rinjve,” tha Rehn, një politikan finlandez dhe guvernator i Bankës së Finlandës.

“Virusi do të godasë rëndë futbollin vitin e ardhshëm,” paralajmëroi Rehn.

Ai shtoi se sa i përket kostos së aplutit, Evropa u prek më shumë, por që shoqatat jashtë saj vuajtën më së shumti.

Muajin e kaluar, Andrea Agnelli, president i Shoqatës së Klubeve Evropiane, tha se anëtarët e shoqatës mund të regjistronin një humbje prej rreth 4.7 miliardë dollarë për një periudhë dy-vjeçare. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts